CS / EN

Doporučení pro nákup exotických zvířat nejen přes internet

Internetový prodej je stále oblíbenější formou prodeje. Kromě široké škály hmotných produktů a služeb všeho druhu je „na síti“ možné koupit také zvířata. Prostředí internetu s sebou kromě nesporných výhod nese i určitá rizika. Cílem tohoto doporučení je upozornit, že vzít si do péče zvíře je závazek určitého rozsahu. Je vhodné se vždy informovat v odborné literatuře a u odborníků, co chov Vámi vybraného druhu zvířete obnáší. Níže můžete najít tipy, které by Vám měly pomoci si ujasnit okolnosti nákupu a ušetřit Vás následného zbytečného rozčarování a problémů.

 

Co je potřeba zvážit před pořízením exotického zvířete?

 • Pokud se rozhodnete pořídit si exotické zvíře, tzn. zvíře, které není v ČR běžně domestikované, mějte na paměti, že nároky na jeho péči jsou často velmi vysoké a mohou se dramaticky lišit i u příbuzných druhů. Chov činčil, ježků nebo jiných exotických zvířat vyžaduje nejen znalosti podmínek jejich chovu, ale také reálnou schopnost jim je zajistit.
 • Měli byste se také dostatečně informovat o vhodném prostředí pro chov (správné osvětlení, vyhřívání, vlhkost vzduchu,…), vhodnou stravu a další specifické potřeby daného druhu (např. možnost přirozeného projevu zvířete).
 • Některá exotická zvířata mohou být v dospělosti hodně velká, jiná se mohou dožít i více než padesáti let. Před pořízením exotického zvířete dobře zvažte, zda se o něj budete moci postarat až do konce jeho života.

 

Jak byste měli postupovat, pokud se rozhodnete pro chov exotického zvířete? 

A. Informujte se

 • Před koupí se dostatečně informujte. Vyhledávejte informace v odborných knihách, na důvěryhodných webových stránkách, kontaktujte místní chovatelské kluby a veterinárního lékaře. 
 • Zvolte pro vámi vybraný druh zvířete předem vhodného ošetřujícího veterinárního lékaře. Ne každý veterinární lékař se specializuje na léčbu exotických druhů zvířat.
 • K chovu mnohých druhů exotických zvířat je nutné povolení chovu druhu zvířete vyžadující zvláštní péči, které vydává Krajská veterinární správa a je o něj nutné požádat ještě před pořízením samotného zvířete. Více informací k nalezení zde: https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/chov-zvirat-vyzadujicich-zvlastni-peci/ ; http://eagri.cz/public/web/mze/ochrana-zvirat/dalsi-temata/druhy-zvirat-vyzadujici-zvlastni-peci/.
 • Od 1. 2. 2021 platí pro chovatele vybraných druhů šelem a lidoopů povinnost absolvovat školení za účelem získání odborné způsobilosti k chovu těchto druhů, nebo zajistit, aby péči o vybrané druhy šelem nebo lidoopů vykonávala osoba s tímto osvědčením. Až poté mohou chovatelé od Krajské veterinární správy získat výše uvedené povolení k chovu.
 • V případě výběru ohroženého druhu zvířete, je převod zvířete možný pouze s písemným dokladem původního vlastníka nebo držitele zvířete. Tyto záznamy a doklady jsou součástí podkladů při prokazování zákonného původu exemplářů CITES v ČR a je třeba je např. předkládat při případné kontrole anebo zpřístupnit jako podklad k žádosti o úřední doklady CITES. Více informací naleznete zde: https://www.mzp.cz/cz/cites_obchod_ohrozenymi_druhy.
 • Kupujte zvíře u odborníka, který chovu daného zvířete rozumí.

B. Konkrétní potřeby vybraného druhu

 • Ujistěte se, že víte, jaké zařízení pro zajištění vhodného prostředí pro chov vámi vybraného zvířete je potřeba (např. vivarium, přístroj k zajištění vyhřívání a/nebo vlhkosti, vhodné světlo).
 • Jste obeznámeni s potřebou specifické pestré výživy vámi vybraného druhu?
 • Ubezpečte se, že jste schopni rozpoznat u zvířete, zda jeví známky onemocnění nebo zranění, abyste byli schopni zajistit mu včasnou veterinární péči.

C. Dlouhodobý závazek

 • Ujistěte se, že jste obeznámeni se všemi potřebami vybraného druhu a jste ochotni je po celý život zvířete zajišťovat. Nejedná se jen o prvotní pořizovací náklady, ale také například o pravidelnou údržbu zařízení, čištění ubikace, zajištění veterinární péče a také o náklady za elektřinu na osvětlení a vytápění terária.

D. Nákup zvířete

 • V případě nákupu zvířete přes internetovou nabídku si ověřte spolehlivost prodejce a uvedené kontakty v inzerátu: telefonní číslo, e-mail, fotografii zvířete, toto lze ověřit přes internetové vyhledávače. Varovat vás mohou stejné fotografie zvířete na stránkách, které nemají nic společného s prodejcem, rozdílné kontaktní údaje u stejného prodejce nebo inzerátu.
 • Před nákupem chtějte zvíře vidět. 
 • Zkontrolujte, zda je zvíře drženo v čistotě, má dostatek vhodné stravy, vody a v ubikaci jsou zvířeti vytvářeny vhodné životní podmínky (vyhřívání, UV záření, …). 
 • Ubezpečte se, že zvíře, které kupujete, je zdravé a nejeví známky onemocnění nebo zranění.
 • V případě, že si nebudete zvíře vyzvedávat osobně, ale budete chtít využít nabízenou dopravu skrze přepravce, mějte na paměti, že přepravovat zvířata může pouze schválený přepravce pro přepravu zvířat.
Odkaz na původní článek