Zveřejněno: 06.12.2012

Živý dárek odčervit!

 

Připustíme-li, že obdarovaný nebude překvapen štěňátkem nebo koťátkem a ostatní členové rodiny se na přírůstek těší, je třeba počítat s tím, že mohou nastat nečekané potíže.

Nikdy totiž není stoprocentně jisté, že bylo pořízené zvíře odčerveno. Je to pak velmi nepříjemné překvapení, když roztomilému štěňátku ze zadečku visí vypadávající škrkavky.

Je tedy nutné se chovatele či prodejce zeptat, zda zvířata odčervuje a zda odčervil i v tomto případě. A zda je také zvíře již vakcinováno, například proti parvoviróze a psince, u kočky proti panleukopenii, to lze již po narození, na vzteklinu je třeba počkat tři měsíce.

A po několikadenní aklimatizaci v novém prostředí by první kroky nového majitele měly vést k veterinárnímu lékaři, který zvířátko vyšetří, prověří tělní pokryv, sliznice, oči, uši a popřípadě aplikuje odčervovací prostředek. Při masívním napadení se odčervení po několika týdnech opakuje. Vnitřními parazity mohou být zejména zmíněné škrkavky, které zpravidla nikdo nevidí, ty „pouze“ vylučují okem neviditelná vajíčka a dospělci se vylučují zřídka, nebo jde o tasemnice, aj.

A pozor také na blechy, i ty lze na zvířeti zahubit speciálním prostředkem, ale pozor, je třeba zlikvidovat i jejich vývojová stádia v prostředí.

A veterinární lékař poradí i v dalších oblastech, očkování, krmení, apod.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS


 

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY

 

Zveřejněno: 18.12.2012

Prověřujeme i složení výrobků

 

Jedním ze základních úkolů státního veterinárního dozoru je kromě dozoru nad zdravotní nezávadností produkce potravin živočišného původu i prověřování deklarovaného složení výrobků. Zákazníci považují za samozřejmé, že se v tržní síti smějí objevit pouze takové potraviny živočišného původu, které splní podmínky zdravotní nezávadnosti. Ovšem oprávněně po výrobcích požadují, aby složení výrobků odpovídalo tomu, co je uvedeno…

 

Zveřejněno: 14.12.2012

Se psy pozor v lese na kontakty s divokými prasaty

 

Státní veterinární správa již několikrát upozorňovala myslivce, aby počítali s rizikem, že se jejich pes může od černé zvěře nakazit Aujezskyho chorobou. A právě tento týden diagnostikoval Státní veterinární ústav Olomouc případ Aujezskyho choroby u psa ze Severní Moravy. Jednalo se o sedmiletého amerického stafordšírského teriéra, který počátkem prosince na naháňce divokých prasat přišel do…

 

Zveřejněno:

Označovat, označovat, označovat!

 

Povinnost správně označovat potraviny, v našem případě potraviny živočišného původu, má smysl, jde přece o zdravotní nezávadnost, ale i jakost a samozřejmě o dosledovatelnost. Za uplynulý týden veterinární inspektoři zjistili několik pochybení v této věci. V Královéhradeckém kraji bylo staženo 15 840 vajec od jičínské firmy. Byla sice zdravotně nezávadná, ale byla nesprávně označena. V obalech označených jako…