Zveřejněno: 07.12.2011

Žít ještě chvíli a darovat svobodu?

 

Přestože na většině prodejních míst, kterých je k dnešnímu dni v například v Praze registrováno 76 (odhad maximálně 150), je možné si kapra nechat odborně zabít, popřípadě vykuchat, ne každý ale tuto možnost využije.

Státní veterinární dozor kontroluje welfare, tj. pohodu všech hospodářských zvířat, jak je s nimi zacházeno, tudíž i kaprů, kteří jsou před Vánoci prodáváni na náměstích a ulicích. Veterinární inspektoři budou i letos kontrolovat, zda nejsou kádě přeplněné, zda je zajištěn přísun kyslíku prostřednictvím vtékající vody a zda prodavači s kapry zacházejí správným způsobem.

Na to ale, jak zacházejí lidé s kapry doma, na to už žádný inspektor nedohlédne. Je tedy na místě připomenout, že kapr není hračka, je to jídlo a proto by měl o život přijít důstojně a rychle, a odborně. Samozřejmě kapr odnos domů vydrží, i pobyt ve vaně přežije, ale jsou to pro něj minimálně nepříjemné teplotní šoky, a to jej ještě čeká mnohdy málo šikovné zabíjení. Naštěstí se tato rádoby komická scénka již v českých filmech nevyskytuje.   

Někoho napadne dát posléze kaprovi svobodu a o Štědrém dnu jej vypustit do řeky či rybníka. I toto je velmi problematické. Vylačněný kapr poté, co přestál stresy doma ve vaně, se octne sice v přirozeném prostředí, ale bez zásobních látek a zhruba v 70 % uhyne, a to je optimistický odhad.

Přeje-li si někdo dopřát dětem předvánoční podívanou, může nechat dítko, aby si vymáchalo rukávy v kádi s rybami (pozor na nastydnutí!), nebo se mohou podívat na nějaký betlém či zajít do zoologické zahrady.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR


 

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY

 

Zveřejněno: 27.12.2011

Střepy nepřinášejí štěstí!

 

Zdravý rozum zajisté každému řekne, že ohňostroje, rachejtle a dělobuchy, pokud nejde o loveckého nebo „vojenského“ psa, zvíře znejistí, poplaší, vynervují a stresují. Zejména o silvestrovském večeru opravdu hrozí, že se venčený pes lekne a zaběhne se a může se i stát, že vběhne pod auto. Nemluvě o tom, že jej může nějaká zábavná pyrotechnika…

 

Zveřejněno: 21.12.2011

Se Slováky si rozumíme, i dokumentům

 

Vzhledem ke společné minulosti našich dvou států a vzájemné srozumitelnosti našich mateřských jazyků se dohodli Milan Malena a Jozef Bíreš, šéfové veterinárních správ ČR a SR, na vzájemném uznávání tzv. informací o potravinovém řetězci. Z nařízení (EU) č. 853/2004 přílohy II oddílu III vyplývá pro dodavatele zvířat povinnost zaslat 24 hodin před příchodem zásilky zvířat…

 

Zveřejněno: 20.12.2011

Psovi psí dárek

 

Leckdo si před Svatvečerem vzpomene, že mezi jeho blízké patří i domácí zvíře, a že by mohl i pro ně připravit nějaký dárek. Proč ne, ostatně to má i v našich zemích jistou tradici. A může jít o nějakou lahůdku, ale pozor, jen „zvířecí“. Určitě není vhodné a to nejen z výchovných důvodů krmit psa či…