CS / EN
27.08.2014

Zatraceně ztracený?

Čipovat nebo nečipovat psy? Na tuto otázku kladně odpoví určitě ten, komu se pejsek již někdy ztratil. Elektronicky označovat psy je zatím povinné jen v případě vydání pasu nutného pro cestování po zemích EU, ale také je to nutné i při vycestování mimo.

Takovýto mikročip musí splňovat normy ISO 11784 nebo 11785; označení tetováním je sice ještě uznáváno, ale pouze pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011.

Mnohé obce a města přispívají majitelům na elektronické označení jejich pejsků nebo dokonce i celou částku několika set korun plně hradí. Ví, že se to vyplatí. Jistě je důležité, že je pak evidence snazší, a i vybírání poplatků, ale důležité je určení majitelů u psů nalezených či zaběhlých a ztracených.

Podle Kláry Carbové, předsedkyně občanského sdružení Psí detektiv, se nejvíce psů ztratí po silvestrovských oslavách a pak v květnu a v září, kdy vrcholí hárání fen. Je to také aktuální vzhledem k nastávajícím týdnům, kdy by si lidé měli své feny a psy více hlídat, poslední týdny evidují nárůst případů ztracených psů o 20 %. Vyplývá to z poznatků této organizace, která se zaměřuje na vyhledávání ztracených pejsků a kočiček. Psímu detektivovi se daří vrátit zpět majitelům zhruba 80 % ztracených psů, mimo jiné díky hromadnému rozesílání sms po okolí, kde se zvíře ztratilo, plakátů s fotografií a díky databázi kontaktů v každém okrese – soukromých veterinářů, zverimexů, myslivců, kynologických sdružení, obcí, Státní veterinární správy apod. Další možností je také spolupráce s útulky.

Elektronické označování psů má i z tohoto pohledu smysl a efekt. Na to při různých příležitostech Státní veterinární správa upozorňuje a doporučuje psy i kočky očipovat i v případech, kdy majitelé se psy nikam necestují.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS

Odkaz na původní článek