Aktuality k nákazové situaci
2. 12. 2024
Nové ohnisko ptačí chřipky se nachází v nekomerčním malochovu drůbeže ve městě Kravaře v Moravskoslezském kraji. Chovatel nahlásil náhlý úhyn 10 kusů drůbeže z celkového počtu cca 30 kusů. Veterinární inspektoři v chovu provedli šetření a odebrali vzorky, které zaslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Vyšetření v chovu potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. Zbývající kusy v hospodářství byly v souladu legislativou utraceny a odvezeny k neškodné likvidaci v asanačním podniku. Jedná se o nekomerční malochov, který neuvolňuje drůbeží produkty na trh, krajská veterinární správa okolo zasaženého chovu proto nevymezila uzavřená pásma. O ohnisku však již informovala okolní obce, komerční chovy drůbeže a další instituce. Jedná se o 36. ohnisko ptačí chřipky v nekomerčním chovu v letošním roce. Dále byla nákaza dosud letos v ČR potvrzena v deseti komerčních chovech.
29. 11. 2024
Dvě nová ohniska ptačí chřipky se nacházejí ve dvou různých nekomerčních malochovech drůbeže v obci Micmanice na Znojemsku v Jihomoravském kraji. V prvním případě chovatel nahlásil náhlý úhyn pěti kusů z bezmála tří desítek kusů drůbeže (slepic a kachen). Ve druhém chovu se nacházelo necelých pět desítek kusů drůbeže (kur domácí, kachny, husy a krůty). Chovateli náhle uhynula čtvrtina ptáků. V obou případech provedli úřední veterinární lékaři na místě šetření. Odebrali vzorky a ty poslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Vyšetření v chovu potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. Zbývající kusy v hospodářství budou dnes v souladu legislativou utraceny a odvezeny k neškodné likvidaci v asanačním podniku, ohnisko bylo předběžně vydesinfikováno. Jelikož se jedná o nekomerční malochovy, který neuvolňují drůbeží produkty na trh, nevymezí krajská veterinární správa okolo zasažených chovů uzavřená pásma. Jedná se o 34. a 35. ohnisko ptačí chřipky v nekomerčním chovu v letošním roce. Dále byla nákaza dosud letos v ČR potvrzena v deseti komerčních chovech.
27. 11. 2024
Nové ohnisko ptačí chřipky se nachází v nekomerčním malochovu drůbeže v obci Kostelní Hlavno ve Středočeském kraji. Chovatel prostřednictvím soukromého veterinárního lékaře nahlásil náhlý úhyn 18 slepic a dvou kachen v průběhu uplynulého víkendu. V chovu se původně nacházelo necelých osm desítek různých druhů ptáků. Úřední veterinární lékaři v chovu provedli šetření, v jehož rámci zjistili příznaky nákazy i u zbývajících ptáků. Odebrali vzorky a ty poslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Vyšetření v chovu potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. Zbývající kusy v hospodářství byly dnes v souladu legislativou utraceny a odvezeny k neškodné likvidaci v asanačním podniku, ohnisko bylo předběžně vydesinfikováno. Jednalo se sice o nekomerční chov, ale protože se v něm nacházelo více než 50 ptáků, musí být dle platných předpisů kolem ohniska vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech se vyhlásí mimořádná veterinární opatření, která mimo jiné omezí přesuny drůbeže. Budou zde provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva. Jedná se o 33. ohnisko ptačí chřipky v nekomerčním chovu v letošním roce. Dále byla nákaza dosud letos v ČR potvrzena v deseti komerčních chovech.
21. 11. 2024
Nové ohnisko ptačí chřipky H5N1 se nachází v nekomerčním malochovu kura domácího v Kamenickém Šenově v Libereckém kraji. Chovatel nahlásil krajské veterinární správě zvýšený úhyn drůbeže, kdy během několika dnů mu uhynulo všech 11 kusů. Vyšetření odebraných vzorků ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo u uhynulých kusů vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1. V souladu s legislativou byla v chovu přijata opatření s cílem zabránit šíření nákazy do jiných chovů. Jedná se o nekomerční malochov, který neuvolňuje drůbeží produkty na trh, krajská veterinární správa okolo zasažených chovů proto nevymezí uzavřená pásma. O ohnisku však již informovala okolní obce, komerční chovy a další instituce. Jedná se o 32. ohnisko ptačí chřipky v malochovu v letošním roce. Dále byla nákaza dosud letos v ČR potvrzena v deseti komerčních chovech.
16. 11. 2024
Bylo potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu krůt v obci Medlov v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. V chovu se nachází bezmála 13 000 kusů krůt. Chovatel nahlásil krajské veterinární správě náhlý úhyn zhruba 50 krůt, které vykazovaly příznaky typické pro ptačí chřipku. Veterinární inspektoři provedli v chovu šetření a zavedli předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy z chovu. Vyšetření odebraných vzorků ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo u uhynulých kusů ptačí chřipku subtypu H5N1. Zbývající kusy v hospodářství budou po víkendu utraceny. Kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech se vyhlásí mimořádná veterinární opatření, která mimo jiné omezí přesuny drůbeže. Budou zde provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva. Jedná se o desáté letošní ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu. Dále bylo v dosavadním průběhu letošního roku v ČR potvrzeno celkem 31 ohnisek ptačí chřipky v chovech ptáků v nekomerčních malochovech drůbeže.
15. 11. 2024
Bylo potvrzeno ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže společnosti Klatovské rybářství a. s. v Nalžovských Horách na Klatovsku v Plzeňském kraji. V chovu se nachází zhruba 18.000 kusů různých druhů drůbeže (12 000 kachen ve výkrmu, 780 bažantů, 2600 divokých kachen a 2900 orebic).
Chovatel 14.11. nahlásil krajské veterinární správě náhlý zvýšený úhyn zhruba 250 pekingských kachen ve výkrmu, které vykazovaly příznaky typické pro ptačí chřipku. Veterinární inspektoři provedli v chovu šetření a zavedli zde předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy z chovu. Vyšetření odebraných vzorků ve Státním veterinárním ústavu potvrdilo u uhynulých kusů ptačí chřipku subtypu H5N1. Zbývající kusy v hospodářství budou v příštím týdnu utraceny. Kolem ohniska bude dnes vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která mimo jiné omezí přesuny drůbeže, budou zde provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva. Jedná se o deváté letošní ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu. Dále bylo v dosavadním průběhu letošního roku v ČR potvrzeno celkem 31 ohnisek ptačí chřipky v chovech ptáků v nekomerčních malochovech drůbeže.
8. 11. 2024
Nové ohnisko ptačí chřipky se nachází v nekomerčním malochovu drůbeže v obci Dobešov na Pelhřimovsku v Kraji Vysočina. Chovatel nahlásili úhyn zhruba čtvrtiny z necelých pěti desítek slepic. Žijící kusy vykazovaly příznaky onemocnění. Veterinární inspektoři na místech odebrali vzorky a zaslali je na vyšetření do Státního veterinárního ústavu. To potvrdilo v odebraných vzorcích ptačí chřipku. V chovu byla v souladu s platnou legislativou nařízena opatření proti šíření nákazy. Zbývající drůbež v chovu byla dnes utracena. Jelikož se jedná o nekomerční malochov, který neuvolňuje drůbeží produkty na trh, nevymezí krajská veterinární správa okolo zasažených chovů uzavřená pásma. Jedná se o 30. ohnisko ptačí chřipky v malochovu v letošním roce. Dále bylo v dosavadním průběhu letošního roku v ČR potvrzeno celkem osm ohnisek ptačí chřipky v komerčních chovech.
24. 10. 2024
Byla potvrzena dvě nová ohniska ptačí chřipky. První se nachází v malochovu drůbeže v obci Lutová na Jindřichohradecku v Jihočeském kraji (cca 50 kusů různých druhů drůbeže) a druhé pak v drobnochovu v Břeclavi v Jihomoravském kraji (40 kusů; slepice, kachny). V obou případech chovatelé nahlásili úhyn části drůbeže v chovech. Veterinární inspektoři na místech odebrali vzorky a zaslali je na vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které posléze potvrdilo v obou případech ptačí chřipku. V chovech byla v souladu s platnou legislativou nařízena opatření proti šíření nákazy do jiných chovů. Jelikož se jedná o nekomerční malochovy, které neuvolňují drůbeží produkty dále na trh, nevymezí krajská veterinární správa okolo zasažených chovů uzavřená pásma. Jedná se o 28. a 29. ohnisko ptačí chřipky v chovech ptáků držených v zajetí (malochovech drůbeže). Dále bylo v dosavadním průběhu letošního roku v ČR potvrzeno celkem osm ohnisek ptačí chřipky v komerčních chovech.
22. 10. 2024
Potvrzeno ohnisko ptačí chřipky H5N1 v komerčním chovu drůbeže společnosti Rybářství Hodonín (v katastru města Hodonín). V hospodářství se nachází zhruba 7 000 kusů ptáků (chovných a výkrmových hus, kachen na výkrm a voliérově chovaných kachen). Chovatel nahlásil krajské veterinární správě zvýšený úhyn výkrmových hus. Uhynuly necelé dvě stovky hus, u dalších kusů byly pozorovány příznaky nervového charakteru typické pro ptačí chřipku. Veterinární inspektoři provedli v chovu šetření a zavedli zde předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy z chovu. Vyšetření odebraných vzorků ve Státním veterinárním ústavu potvrdilo u uhynulých kusů ptačí chřipky subtypu H5N1. Zbývající kusy v hospodářství budou utraceny. Kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která mimo jiné omezí přesuny drůbeže, budou zde provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva. Jedná se o osmé letošní ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu. Dále bylo v dosavadním průběhu letošního roku v ČR potvrzeno celkem 27 ohnisek ptačí chřipky v chovech ptáků držených v zajetí (malochovech drůbeže).
10. 10. 2024
Potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky. Nachází se v malochovu kura domácího ve vesnici Klikařov (části obce Neurazy) v okrese Plzeň-jih v Plzeňském kraji. Chovatelka nahlásila úhyn pětiny ze zhruba pěti desítek slepic během dvou dní. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a zaslali je na vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které posléze potvrdilo ptačí chřipku H5N1. V chovu byla v souladu s platnou legislativou nařízena opatření proti šíření nákazy do jiných chovů. Chov se nachází v pásmu dozoru okolo dříve vyhlášeného ohniska v komerčním chovu v obci Myslív. Zbývající drůbež v chovu byla dnes utracena. V dosavadním průběhu letošního roku bylo v ČR potvrzeno celkem 27 ohnisek ptačí chřipky v chovech ptáků držených v zajetí (malochovech drůbeže) a sedm ohnisek v komerčních chovech drůbeže
3. 10. 2024
V malochovu slepic v obci Myštice na Strakonicku v Jihočeském kraji bylo potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky. Chovatelka oznámila krajské veterinární správě úhyn devíti slepic z více než dvou desítek kusů. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a zaslali je na vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které posléze potvrdilo ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v chovu byla utracena. Jelikož se jedná o nekomerční malochov, který neuvolňuje drůbeží produkty dále na trh, nevymezí krajská veterinární správa okolo zasaženého chovu uzavřená pásma. Dotčený malochov však spadá do pásma dozoru nedalekého ohniska v komerčním chovu hus a slepic v obci Martinice v okrese Příbram ve Středočeském kraji, který přesahuje i na území Jihočeského kraje. V dosavadním průběhu letošního roku bylo v ČR potvrzeno celkem 26 ohnisek ptačí chřipky v chovech ptáků držených v zajetí (malochovech drůbeže) a sedm ohnisek v komerčních chovech drůbeže.
2. 10. 2024
Nové ohnisko ptačí chřipky bylo potvrzeno v malochovu slepic v obci Zborovy v okrese Klatovy. Chovatel informoval krajskou veterinární správu o úhynu 5 slepic z celkem 16 kusů. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a zaslali je na vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které posléze potvrdilo ptačí chřipku. Zbývající drůbež v chovu byla již utracena. Jelikož se jedná o nekomerční malochov, který neuvolňuje drůbeží produkty dále na trh, nevymezí krajská veterinární správa okolo zasaženého chovu uzavřená pásma a v nich nebude vyhlašovat mimořádná veterinární opatření pro ostatní chovatele. Nicméně tento malochov spadá do pásma dozoru nedalekého ohniska v komerčním chovu v obci Myslív na Klatovsku. V rámci současné vlny ptačí chřipky od konce srpna Státní veterinární správa eviduje čtyři ohniska ptačí chřipky, přičemž dvě ohniska byla potvrzena v komerčních chovech a dvě v malochovech drůbeže.
28. 9. 2024
V České republice bylo potvrzeno další ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže. Nachází se v obci Myslív na Klatovsku. Jedná se o chov s cca 27 000 kusy různých druhů ptáků, zejména kachen, ale také bažantů, orebic a divokých kachen. Vyšetření v chovu potvrdilo výskyt vysoce patogenního subytpu viru H5N1. Na místě byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy z chovu. Zbývající kusy v hospodářství budou utraceny. Kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která mimo jiné omezí přesuny drůbeže, budou zde provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva. Jedná se o druhé ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu v rámci současné vlny ptačí chřipky.
13. 9. 2024
V České republice bylo potvrzeno ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže. Chov se nachází ve vesnici Martinice, součásti města Březnice na Příbramsku. Chovatel nahlásil úhyn více než pěti desítek ze 700 chovaných hus. V chovu se nachází také 300 slepic. Veterinární inspektoři na místě provedli šetření, odebrali vzorky a ty zaslaly k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Vyšetření dnes u všech vzorků potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na místě byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy z chovu. Zbývající kusy budou utraceny. Kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která mimo jiné omezí přesuny drůbeže, budou zde provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcích jako jsou burzy či výstavy ptactva. Jedná se o první ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže v ČR od půlky letošního února. Česká republika tím přijde o status země prosté této nákazy.
Za celý letošní kalendářní rok bylo v ČR postupně potvrzeno celkem šest ohnisek v komerčních chovu drůbeže a 24 ohnisek v chovech ptáků držených v zajetí (malochovech drůbeže). Česká republika byla od května 2024, kdy oficiálně získala od Světové organizace pro zdraví zvířat (WOAH) status země prosté, bez výskytu této nákazy v komerčních chovech drůbeže.
28. 8. 2024
V České republice byl po pěti měsících potvrzen nový případ ptačí chřipky. Nachází se v malochovu drůbeže v obci Brloh na Českokrumlovsku v Jihočeském kraji. Výskyt nákazy v chovu potvrdilo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha (SVÚ). Vzhledem k tomu že se nákaza objevila pouze v malochovu drůbeže neuvádějícímu produkty na trh, nepřijde ČR o oficiální status země prosté ptačí chřipky. Ten je důležitý pro mezinárodní obchod s drůbeží a jejími produkty.
19. 3. 2024
Nové ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže v ČR s pořadovým číslem 23 se nachází v obci Pištín v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. Chovatel informoval krajskou veterinární správu o úhynu pěti ze 14 kusů chované drůbeže (slepic, kachen, hus). Veterinární inspektoři na místě provedli šetření, během něhož odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. To následně potvrdilo v chovu vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. Na místě byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy z chovu. Zbývající kusy byly utraceny. Kromě uvedené drůbeže se v oddělené části chovu nachází také pět párů holubů a dvě korely ve venkovní voliéře. Tito ptáci utraceni nebudou, nicméně byla nastavena preventivní a sanitační opatření, aby nedošlo k přenosu nákazy na uvedené ptáky. Vysoce patogenní ptačí chřipka byla k dnešnímu datu kromě 23 malochovů potvrzena také v pěti komerčních chovech.
28. 2. 2024
Nové ohnisko ptačí chřipky bylo potvrzeno v malochovu slepic v obci Bohuňovice v okrese Olomouc. Chovatel informoval krajskou veterinární správu o úhynu 3 slepic z celkem 10 kusů. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a zaslali je na vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které posléze potvrdilo ptačí chřipku. Zbývající drůbež v chovu byla utracena. Letos bylo v ČR zatím potvrzeno 22 ohnisek ptačí chřipky v nekomerčních malochovech a pět ohnisek v komerčních velkochovech drůbeže.
Jelikož se jedná o nekomerční malochov, který neuvolňuje drůbeží produkty dále na trh, nevymezí Krajská veterinární správa okolo zasažených chovů uzavřená pásma a v nich nebude vyhlašovat mimořádná veterinární opatření pro ostatní chovatele.
26. 2. 2024
Dvacáté první letošní ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže v ČR se nachází v obci Chlum u Křemže na Českokrumlovsku v Jihočeském kraji. Chovatel informoval krajskou veterinární správu o úhynu a nuceném usmrcení téměř poloviny z 21 chovaných slepic vykazujících příznaky nákazy. Veterinární inspektoři na místě provedli šetření, během něhož odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které následně potvrdilo v chovu vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. Na místě byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy z chovu. Do obdržení výsledků vyšetření uhynuly i všechny zbývající slepice v chovu. Stejný chovatel má na svém pozemku ve venkovních voliérách celkem šestnáct kusů zájmově chovaných exotických ptáků, (různých druhů papoušků a kanárů). Tito ptáci utraceni nebudou, nicméně budou nastavena preventivní a sanitační opatření, by nedošlo k přenosu nákazy na papoušky. Vysoce patogenní ptačí chřipka byla k dnešnímu datu kromě 21 malochovů potvrzena také v pěti komerčních chovech.
Ptačí chřipka byla nově potvrzena také u labutě uhynulé na Jarohněvickém rybníku v katastru města Dubňany na Hodonínsku. Jedná se o šesté místo, na němž byla od začátku roku nákaza v ČR potvrzena u volně žijících ptáků.
22. 2. 2024
Dvacáté letošní ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže v ČR se nachází v obci Bolehošť v okrese Rychnov nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji. Chovatel informoval krajskou veterinární správu o úhynu 24 z 29 kusů chované drůbeže. Veterinární inspektoři na místě provedli šetření, během něhož odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které následně potvrdilo v chovu vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. Na místě byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy z chovu. Zbývající kusy byly utraceny. Vysoce patogenní ptačí chřipka byla k dnešnímu datu kromě dvaceti malochovů potvrzena také v pěti komerčních chovech. V zasažených malochovech drůbeže do dnešního na ptačí chřipku celkem uhynulo 257 kusů drůbeže a následně bylo z důvodu zamezení strádání ptáků utraceno dalších 158 kusů.
20. 2. 2024
Nové ohnisko ptačí chřipky bylo potvrzeno v malochovu slepic v obci Hředle na Rakovnicku ve Středočeském kraji. Jedná se o třetí ohnisko v malochovu ptáků chovaných v zajetí ve stejné obci. Zasažené chovy se nacházejí v blízkosti od sebe, přímý kontakt mezi nimi ale nebyl potvrzen. Chovatelka informovala krajskou veterinární správu o úhynu 5 slepic z celkem 9 kusů. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a zaslali je na vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které posléze potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Letos bylo v ČR zatím potvrzeno 19 ohnisek ptačí chřipky v nekomerčních malochovech a pět ohnisek v komerčních velkochovech drůbeže. V souvislosti s aktuální vlnou ptačí chřipky Státní veterinární správa vyzývá chovatele drůbeže, aby důsledně dodržovali pravidla biologické bezpečnosti, zejména aby bránili kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky.
15. 2. 2024
Osmnácté letošní ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže v ČR se nachází v obci Valdíkov na Třebíčsku. Chovatelka nahlásila krajské veterinární správě (KVS) náhlý úhyn pěti z 12 chovaných slepic. Veterinární inspektoři na místě provedli šetření, během něhož odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. To následně potvrdilo v chovu vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. Na místě byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy z chovu. Zbývající kusy budou utraceny. Ohnisko se nachází v blízkosti ptačí chřipkou zasaženého komerčního chovu kachen společnosti AGRO-V s.r.o. Vysoce patogenní ptačí chřipka byla k dnešnímu datu kromě osmnácti malochovů potvrzena také v pěti komerčních chovech a na pěti místech ČR také u volně žijících ptáků.
14. 2. 2024
V České republice bylo dnes potvrzena dvě nová ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky v komerčních chovech drůbeže. Jedná se o dvě hospodářství chovatele Líheň Studenec, s. r. o. První z nich se nachází ve Vanči (části obce Pyšel), druhé v Častoticích (části obce Zahrádka) na Třebíčsku. V obou chovech se nachází dohromady cca 70 000 kusů kura domácího. Jedná se o čtvrté a páté ohnisko v komerčním chovu v ČR od začátku roku. Více v tiskové zprávě.
12. 2. 2024
V pátek 9. 2. 2024 bylo potvrzeno ohnisko vysoce patogenní ptačí chřipky v malochovu v obci Hředle na Rakovnicku. Jedná se o druhé ohnisko v malochovu ptáků chovaných v zajetí ve stejné obci. Oba zasažené chovy se nacházejí v blízkosti od sebe, přímý kontakt mezi nimi nebyl potvrzen. Chovatelka nahlásila 9. 2. dopoledne Krajské veterinární správě náhlý úhyn tří z původně šesti chovaných slepic. Kromě nich se v chovu nacházely ještě tři kachny domácí. Žijící drůbež v době veterinární kontroly jevila klinické příznaky nákazy. Veterinární inspektoři odebrali v chovu vzorky a ty odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. To následně potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. Zbývající kusy byly v průběhu víkendu usmrceny. Na hospodářství byla přijata opatření k zamezení šíření nákazy. Jedná se o 17. ohnisko ptačí chřipky v malochovu v letošním roce.
9. 2. 2024
Vysoce patogenní ptačí chřipka H5N1 byla prokázaná u tří labutí nalezených na vodní ploše a přilehlých březích rybníku Kosičky III v katastrálním území Kosice v Královéhradeckém kraji. U dvou kachen divokých a jedné husy veliké nalezené v oblasti hráze Starohaklovského rybníka na okraji Českých Budějovic byla vyšetřením ve Státním veterinárním ústavu potvrzena ptačí chřipka subtypu H5. Celkem byla ptačí chřipka zatím letos potvrzena u volně žijících ptáků na pěti místech ČR.
9. 2. 2024
Nové ohnisko ptačí chřipky bylo dnes potvrzeno v malochovu drůbeže v obci Tavíkovice na Znojemsku v Jihomoravském kraji. Chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn čtyř hus a tří slepic celkového počtu 33 kusů drůbeže. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a zaslali je na vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které posléze potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5. Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena. Krajská veterinární správa také v případě tohoto ohniska využije možnost nevymezit okolo zasaženého chovu uzavřená pásma a v nich nevyhlašovat mimořádná veterinární opatření pro ostatní chovatele. SVS přesto znovu vyzývá chovatele drůbeže, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti, zejména zamezili kontaktu s volně žijícími ptáky. Včetně tohoto ohniska bylo v ČR letos zatím potvrzeno 16 ohnisek ptačí chřipky v nekomerčních malochovech a tři ohniska v komerčních velkochovech drůbeže. Stejná nákaza byla potvrzena také u čtyř uhynulých volně žijících ptáků.
6. 2. 2024
Potvrzena dvě ohniska v nekomerčních malochovech drůbeže ve Středočeském kraji. První se nachází v obci Hředle v okrese Rakovník. Chovatelka nahlásila postupný úhyn deseti z celkem 48 kusů chované drůbeže (hus, slepic a kachen). Ptačí chřipka byla prokázána také u uhynulých z malochovu v obci Zaječově na Berounsku. Zde postupně uhynulo 11 z 16 chovaných kusů drůbeže. Chovatelé v souladu s legislativou nahlásili zvýšené úhyny Krajské veterinární správě. Veterinární inspektoři v rámci následného šetření v chovech odebrali vzorky a odeslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu v Praze. Vyšetření potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1 Zbývající kusy v zasažených chovech budou utraceny. Jelikož se jedná o nekomerční malochovy, které neuvolňují drůbeží produkty dále na trh, nevymezí Krajská veterinární správa okolo zasažených chovů uzavřená pásma a v nich nebude vyhlašovat mimořádná veterinární opatření pro ostatní chovatele. Jedná se o první dvě ohniska ptačí chřipky ve Středočeském kraji v letošním roce. Včetně těchto ohnisek bylo v ČR letos zatím potvrzeno 15 ohnisek ptačí chřipky v nekomerčních malochovech a tři ohniska v komerčních velkochovech drůbeže. Stejná nákaza byla potvrzena také u čtyř uhynulých volně žijících ptáků.
5. 2. 2024
V komerčním chovu kachen na výkrm společnosti AGRO-V s.r.o. ve Valdíkově na Třebíčsku bylo dnes potvrzeno ohnisko ptačí chřipky. V hospodářství se původně nacházelo cca 50.000 kachen. Chovatel v neděli nahlásil náhlé masivní hynutí kachen ve dvou z osmi hal. Kachny v těchto halách navíc měly příznaky typické pro ptačí chřipku, mezi něž patří apatie, průjem a dechové potíže. Veterinární inspektoři na místě přijali opatření zabraňující šíření nákazy mimo hospodářství, odebrali vzorky a odeslali je na vyšetření do Státního veterinárního ústavu v Praze. To dnes odpoledne potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. Zbývající kachny v chovu budou utraceny. Kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která mimo jiné omezí přesuny drůbeže, budou zde provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcích jako jsou burzy či výstavy ptactva, které představují velké riziko šíření nákaz drůbeže. Jedná se o třetí letošní ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže v ČR. Kromě toho bylo v ČR letos zatím potvrzeno 13 ohnisek ptačí chřipky v nekomerčních malochovech. Stejná nákaza byla potvrzena také u čtyř uhynulých volně žijících ptáků.
2. 2. 2024
V České republice bylo dnes potvrzeno druhé letošní ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže. Nachází se opět v rodičovském chovu slepic společnosti Mach drůbež a.s. V tomto případě v obci Sklené na Svitavsku. V chovu se nachází zhruba 20 000 kusů drůbeže. Výskyt nákazy v chovu dnes potvrdilo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Praze. Více v tiskové zprávě.
30. 1. 2024
V České republice bylo dnes potvrzeno první letošní ohnisko ptačí chřipky v komerčním velkochovu drůbeže. Nachází se v rozmnožovacím chovu slepic společnosti Mach drůbež a.s. v Chocni v Pardubickém kraji. V chovu se nachází více než 70 000 kusů drůbeže. Výskyt nákazy v chovu potvrdilo dnes vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Praze. Ihned po potvrzení nákazy se na místo vydali ministr zemědělství Marek Výborný a ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Více v tiskové zprávě.
26. 1. 2024
Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1 u čtyř ptáků v Jihočeském kraji. První lokalitou s výskytem nákazy je rybník Velký Tisý u Lomnice nad Lužnicí v okrese Jindřichův Hradec, kde byla nalezena jedna uhynulá husa a jedna volavka. Další husa vykazující příznaky ptačí chřipky, byla posléze utracena. Druhým místem jsou České Budějovice, kde byla na pravém břehu Malše pod železničním mostem nalezena jedna uhynulá kachna divoká. Letos se jedná se o první čtyři potvrzené případy v ČR, kdy byla ptačí chřipka potvrzena u uhynulých volně žijících ptáků. V současné době Státní veterinární správa eviduje rovněž 13 ohnisek ptačí chřipky v malochovech ptáků chovaných v zajetí.
18. 1. 2024
Nové ohnisko ptačí chřipky bylo dnes potvrzeno v malochovu slepic v obci Dobrá u Frýdku-Místku v Moravskoslezském kraji. Chovatelka informovala krajskou veterinární správu o úhynu 5 slepic z celkového počtu 10 kusů. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a zaslali je na vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které posléze potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5. Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena. Od začátku roku 2024 se jedná o třinácté ohnisko ptačí chřipky v České republice. V souvislosti s aktuální vlnou ptačí chřipky apeluje Státní veterinární správa na chovatele drůbeže, aby důsledně dodržovali pravidla biologické bezpečnosti, zejména aby bránili kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky
12. 1. 2024
Dvanácté letošní ohnisko ptačí chřipky v ČR bylo potvrzeno v malochovu drůbeže v obci Trnávka u Nového Jičína v Moravskoslezském kraji. Chovatel ve čtvrtek 11. 1. nahlásil úhyn osmi z dvaceti chovaných nosnic. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a zaslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. To následně potvrdilo ptačí chřipku. Zbývající drůbež v chovu bude utracena. Krajská veterinární správa také v případě tohoto ohniska využije možnost nevymezit okolo zasaženého chovu uzavřená pásma a v nich nevyhlašovat mimořádná veterinární opatření pro ostatní chovatele. SVS přesto znovu apeluje na chovatele drůbeže, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti.
6. 1. 2024
Další ohnisko ptačí chřipky se nachází v obci Nebílovy v okrese Plzeň – jih. Chovatel v pátek 5.1. nahlásil náhlý úhyn pěti z dvaceti chovaných nosnic. Některé ze zbývajících nosnic vykazovaly příznaky onemocnění. V rámci šetření na místě odebrali veterinární inspektoři vzorky a zaslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. To následně potvrdilo ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v chovu bude utracena. Krajská veterinární správa také v případě tohoto ohniska využije možnost danou nedávnou změnou evropské legislativy nevymezit okolo zasaženého chovu uzavřená pásma a v nich nevyhlašovat mimořádná veterinární opatření pro ostatní chovatele. SVS přesto znovu apeluje na chovatele drůbeže a ptáků v ČR, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti a sledovali zdravotní stav v chovech. Od počátku letošního roku bylo v ČR potvrzeno již jedenáct ohnisek ptačí chřipky, všechny v nekomerčních malochovech.
5. 1. 2024
Dnes bylo potvrzeno šest nových ohnisek ptačí chřipky v malochovech drůbeže ve třech různých krajích České republiky. Tři z nových ohnisek se nacházejí ve Zlínském kraji; dvě ve dvou různých malochovech v obci Kelč na Vsetínsku a jedno v Rožnově pod Radhoštěm. Dvě ohniska hlásí také Kraj Vysočina, konkrétně v obcích Želiv a Popelištná na Pelhřimovsku. Šestým místem, kde byla v malochovu potvrzena ptačí chřipka je obec Norberčany v Olomouckém kraji. Ve všech případech došlo v chovech v řádu jednotek dní k úhynu velké části či všech kusů chovaných ptáků, zbývající drůbež vykazovala příznaky onemocnění. Veterinární inspektoři v chovech provedli šetření a přijali předběžná opatření. Zbývající drůbež v zasažených chovech bude utracena. Krajské veterinární správy také v případě dnes potvrzených ohnisek využívají možnost danou nedávnou změnou evropské legislativy nevymezit okolo zasažených chovů uzavřená pásma a v nich nebudou vyhlašovat mimořádná veterinární opatření pro ostatní chovatele. SVS přesto znovu apeluje na chovatele drůbeže a ptáků v ČR, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti a sledovali zdravotní stav v chovech drůbeže.
Od počátku letošního roku bylo v ČR potvrzeno již deset ohnisek ptačí chřipky, všechny v nekomerčních malochovech.
4. 1. 2024
V Jihomoravském kraji bylo dnes potvrzeno ještě jedno ohnisko ptačí chřipky, které se nachází v obci Vedrovice na Znojemsku. Vzorky z chovu, ve kterém uhynulo všech 15 slepic, byly odeslány do Státního veterinárního ústavu Olomouc, kde vyšetření následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5. Od počátku letošního roku se jedná o čtvrté ohnisko ptačí chřipky v České republice. Krajská veterinární správa stejně jako v předchozích letošních případech využije možnost danou nevymezit okolo zasaženého chovu uzavřená pásma a v nich nebudou vyhlašovat mimořádná veterinární opatření pro ostatní chovatele.
4. 1. 2024
V České republice byla potvrzena dvě nová ohniska ptačí chřipky. Obě se nacházejí v nekomerčních malochovech slepic. První z nich v Ostravě-Staré Bělé, druhé ve Vážanech nad Litavou na Vyškovsku. Jedná se o druhé a třetí letošní ohnisko ptačí chřipky. Státní veterinární správa nevymezí okolo ohnisek uzavřená pásma s nařízeními pro ostatní chovatele. Přesto apeluje na chovatele drůbeže a ptáků v ČR, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti a sledovali zdravotní stav v chovech drůbeže.
2. 1. 2024
V České republice bylo po téměř osmi měsících potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky. Nachází se v malochovu drůbeže v Horních Slověnicích na Českobudějovicku. Výskyt nákazy v chovu potvrdilo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha.
19. 7.2023
Státní veterinární správa eviduje úhyn sokola stěhovavého, který byl nalezen v Záluží u Litvínova v Ústeckém kraji. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha následně potvrdilo u nalezeného kusu vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1.
30. 5. 2023
Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1 u dvou uhynulých sokolů stěhovavých nalezených v katastru obce Velká Úpa na Trutnovsku v Královéhradeckém kraji.
18. 5. 2023
SVS eviduje dva úhyny sokolů na vysoce patogenní ptačí chřipku. Virus této nákazy u uhynulých ptáků potvrdilo vyšetření ve Státním veterinární ústavu Praha. V prvním případě se jednalo o nález tří uhynulých mláďat sokola stěhovavého v hnízdící budce umístěné na komíně v areálu teplárny Chomutov v Ústeckém kraji. Druhý případ se týkal pěti uhynulých sokolů v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-Teplických skal v Královéhradeckém kraji.
13. 5. 2023
Nové ohnisko ptačí chřipky se nachází v chovu ptáků v Kladně – Švermově. Chovatel nahlásil úhyn devíti z celkem 28 kusů ptáků (slepice, krůty, perličky), zbývající drůbež v chovu byla apatická. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky, odeslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha a nařídili na místě předběžná opatření. Výsledek vyšetření potvrdil vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1. Zbývající drůbež v chovu byla již utracena. Krajská veterinární správa poprvé v historii využije možnost danou čerstvou změnou evropské legislativy a nevymezí okolo ohniska uzavřená pásma a v nich nevyhlásí mimořádná veterinární opatření. Zasažený malochov totiž splňuje podmínky pro použití výjimky. Tou hlavní je skutečnost, že chovatel neuvádí drůbež ani její produkty na trh. Krajská veterinární správa bude však situaci v oblasti monitorovat. Místní chovatelé ptáků by měli dbát zvýšené obezřetnosti a dodržovat pravidla biologické bezpečnosti. Jedná se o 23. ohnisko vysoce patogenní ptačí chřipky v ČR v letošním roce.
4. 5. 2023
Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1 u uhynulých racků (cca 15 kusů) nalezených v blízkosti vodní plochy v areálu společnosti Mondi Štětí na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Jedná se o letos již o 19. místo v ČR, kde byla nákaza potvrzena u uhynulých volně žijících ptáků, z toho 11. případ, kdy byla zjištěna u racků.
2. 5. 2023
Nové ohnisko vysoce patogenní ptačí chřipky se nachází v komerčním chovu krůt v Rychvaldu na Karvinsku v Moravskoslezském kraji. Chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn cca 250 kusů krůt z celkového počtu 15 192 kusů, zbývající drůbež vykazovala příznaky nákazy. Veterinární inspektoři odebrali v chovu vzorky, odeslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha a nařídili na místě předběžná opatření. Výsledek vyšetření potvrdil vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1. Zbývající drůbež v chovu bude ve středu utracena. Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření. Od začátku roku se v ČR objevilo 21 ohnisek ptačí chřipky. V blízkosti uvedeného chovu se nacházejí další dvě hospodářství s chovem krůt, ve kterých byla přijata předběžná veterinární opatření.
27. 4. 2023
Vyšetření ve Státních veterinárních ústavech Olomouc a Jihlava potvrdilo ptačí chřipku u uhynulých racků chechtavých na dvou místech v Moravskoslezském kraji jednom v Pardubickém kraji. Nákaza byla potvrzena u uhynulých racků nalezených na rybníku Skučák u Rychvaldu na Karvinsku. Pozitivním výsledkem skončila také vyšetření uhynulých jedinců stejného ptačího druhu nalezených na Heřmanickém rybníce u Ostravy. Na ptačí chřipku uhynuli také racci nalezení na Bohumilečském rybníce na Pardubicku. Na rybníce se nacházely i další druhy vodních ptáků, zvýšený úhyn byl však zaznamenán pouze u racků. Jedná se o patnáctý, šestnáctý a sedmnáctý případ, kdy byla letos nákaza v Česku potvrzena u volně žijících ptáků, z toho osmý, devátý a desátý případ, kdy byla nemoc zjištěna u racků. Ptačí chřipka byla potvrzena také u uhynulé labutě na rybníku Velký Bílovec na Břeclavsku, jde o osmnáctý letošní případ nákazy u volně žijících ptáků v ČR.
19. 4. 2023
Státní veterinární ústav Olomouc aktuálně vyšetřil a potvrdil ptačí chřipku u cca 15 uhynulých racků chechtavých nalezených u Troubeckého jezera poblíž Tovačova v Olomouckém kraji. Jedná se v letošním roce o sedmý případ v ČR, kdy byla nákaza potvrzena u racků.
17. 4. 2023
Státní veterinární správa (SVS) zaznamenala úhyn osmi racků v zatopené pískovně u obce Dobřín na Litoměřicku, jehož příčinou byla ptačí chřipka. Virus vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 potvrdilo vyšetření ve Státním veterinární ústavu Praha. Vzhledem k tomu že se nákaza potvrdila u volně žijících ptáků, nepřijímají se mimořádná veterinární opatření, nicméně SVS informuje chovatele drůbeže v blízkém okolí o nutnosti dodržovat pravidla biologické bezpečnosti. Jedná se o letos již o 13. místo v ČR, kde byla nákaza potvrzena u uhynulých volně žijících ptáků, z toho šestý případ u racků.
13. 4. 2023
Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha aktuálně potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1 u tří uhynulých racků nalezených ornitology na rybníku v Bořeticích u Hustopečí v Jihomoravském kraji. Jedná se o letos již o 12. místo v ČR, kde byla nákaza potvrzena u uhynulých volně žijících ptáků, z toho pátý případ, kdy byla zjištěna u racků.
5. 4. 2023
Dvacáté ohnisko vysoce patogenní ptačí chřipky v ČR se nachází v malochovu drůbeže v obci Židněves na Mladoboleslavsku ve Středočeském kraji. Chovatel nahlásil Krajské veterinární správě úhyn dvou z třinácti nosnic, zbývající drůbež vykazovala příznaky nákazy. Veterinární inspektoři odebrali v chovu vzorky a odeslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu nařídili na místě předběžná opatření. Zbývající drůbež v chovu byla utracena. Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření. V malochovu ve stejné obci již bylo ohnisko ptačí chřipky vyhlášeno letos v lednu.
5. 4. 2023
Státní veterinární správa (SVS) nově eviduje dva hromadné úhyny racků na ptačí chřipku. Virus této nákazy u uhynulých ptáků potvrdilo vyšetření ve Státním veterinární ústavu. Kromě včera potvrzeného výskytu nákazy u uhynulých racků v Jihomoravském kraji se prokázala ptačí chřipka také u racků nalezených na Kladensku ve Středočeském kraji. Vzhledem k tomu, že se v uvedených případech jedná o nákazu u volně žijících ptáků, nepřijímají se mimořádná veterinární opatření, nicméně SVS varuje před stálým rizikem zavlečení nákazy do chovů drůbeže a apeluje na chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti. Podobné hromadné úhyny racků, za kterými stojí ptačí chřipka, se v poslední době objevily v několika evropských zemích. Více v tiskové zprávě.
23. 3. 2023
Nové ohnisko ptačí chřipky se nachází v malochovu drůbeže v obci Libomyšl na Berounsku ve Středočeském kraji. V chovu se původně nacházelo 17 kusů kura domácího a deset kusů dalších druhů drůbeže (kachen, hus a perliček). Chovatel nahlásil úhyn čtyř slepic a jednoho kohouta. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy drůbeže v chovu budou utraceny. Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření. Jedná se o devatenácté ohnisko ptačí chřipky v ČR v letošním roce.
3. 3. 2023
V malochovu drůbeže v obci Kunčina na Svitavsku v Pardubickém kraji bylo potvrzeno ohnisko ptačí chřipky. Jedná se o osmnácté letošní ohnisko této nákazy v ČR. V chovu se původně nacházelo 15 slepic, pět kachen a dva pávi. Chovatel nahlásil úhyn osmi slepic a obou pávů během tří dnů. Slepice navíc přestaly snášet a zbývající drůbež v chovu vykazovala příznaky nemoci. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy drůbeže v chovu byly utraceny. Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření.
2. 3. 2023
Státní veterinární správa (SVS) od 3. 3. 2023 ruší mimořádná veterinární opatření z poloviny loňského prosince zakazující chov drůbeže ve venkovních prostorech v souvislosti s šířením vysoce patogenní aviární influenzy (ptačí chřipky). Důvodem ukončení opatření je zlepšení nákazové situace v ČR i zahraničí. Přesto SVS vyzývá chovatele, aby nadále dodržovali pravidla biologické bezpečnosti v chovech, zejména minimalizovali kontakt chované drůbeže s volně žijícími ptáky. Podrobnosti v tiskové zprávě.
28. 2. 2023
V České republice bylo potvrzeno sedmnácté ohnisko ptačí chřipky potvrzeno v malochovu v Krušovicích na Rakovnicku ve Středočeském kraji. Chovatel oznámil krajské veterinární správě postupný úhyn 7 kusů drůbeže z celkového počtu 66 kusů (slepice, kachny, husy, krůty). Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na stanovení patogenity se v současnosti čeká. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy budou utraceny. Okolo ohniska byla vymezena uzavřená pásma a v nich vydána přijata mimořádná veterinární opatření. Pásmo dozoru přesahuje do Ústeckého kraje.
23. 2. 2023
Dvě uhynulé volavky bílé, které byly nalezeny na Novomlýnských nádržích poblíž obce Pasohlávky v okrese Brno-venkov, byly pozitivní na ptačí chřipku. Po nahlášení nálezu uhynulých volavek nařídili veterinární inspektoři vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Olomouc, které posléze potvrdilo ptačí chřipku H5. Při výskytu ptačí chřipky u volně žijících ptáků se nepřijímají žádná opatření, ani se nevymezují uzavřená pásma, tak jako je to v případě, když se nákaza dostane do chovů. Výskyt ptačí chřipky u uhynulých divokých ptáků potvrzuje stálou cirkulaci viru v jejich populaci.
20. 2. 2023
Šestnácté letošní ohnisko ptačí chřipky v České republice se nachází v malochovu drůbeže na okraji Prahy, ve čtvrti Benice. V hospodářství se celkem nacházelo 54 kusů drůbeže. Po nahlášení úhynu dvou kusů drůbeže odebrali veterinární inspektoři v chovu vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy drůbeže byly utraceny. Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.
17. 2. 2023
Dvě nová ohniska ptačí chřipky (s pořadovým číslem 14 a 15) byla potvrzena ve dvou malochovech v obci Okrouhlice v okrese Havlíčkův Brod v Kraji Vysočina. Chovatelé oznámili krajské veterinární správě postupný úhyn drůbeže v obou malochovech. V prvním chovu uhynulo 6 kusů drůbeže z celkového počtu 11 a v druhém pak došlo k postupnému úhynu cca 60 slepic z celkového počtu 116. Veterinární inspektoři v chovech odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5. Na stanovení patogenity se v tuto chvíli čeká. Na hospodářstvích byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy drůbeže byly dnes utraceny. Okolo ohnisek budou vymezena ochranná pásma (ta jsou pro obě ohniska identická) a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.
7. 2. 2023
U dvou uhynulých labutí nalezených na rybnících u obce Písek poblíž Chlumce nad Cidlinou v okrese Hradec Králové, byla potvrzena ptačí chřipka. Po nahlášení nálezu uhynulých labutí nařídili veterinární inspektoři vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha, který posléze potvrdil vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1. Při výskytu ptačí chřipky u volně žijících ptáků se nepřijímají žádná opatření, ani se nevymezují uzavřená pásma, tak jako je to v případě, když se nákaza dostane do chovů. Nicméně výskyt ptačí chřipky u uhynulých divokých ptáků potvrzuje stálou cirkulaci viru v jejich populaci a přetrvávající riziko pro chovy drůbeže. Chovatelé drůbeže v celé ČR by proto měli nadále dodržovat platná veterinární opatření a obecně pravidla biologické bezpečnosti. Od začátku roku 2023 byla vysoce patogenní ptačí chřipka potvrzena u uhynulých volně žijícího ptáků v pěti různých lokalitách (Královehradecký, 2x Středočeský a 2x Moravskoslezský kraj).
Chovaná drůbeže (zejména hrabavá) je na rozdíl od většiny druhů volně žijících ptáků vysoce vnímavá k této nákaze a dochází u ní často k náhlým úhynům. Oproti tomu u vodních volně žijících ptáků (kachny, husy) nákaza často proběhne bez příznaků, pták neuhyne a stává se zdrojem viru pro drůbež. Nákaza se do chovů drůbeže šíří zejména trusem infikovaných volně žijících ptáků kontaminovanou podestýlkou, krmivem či vodou.
31. 1. 2023
Letošní třinácté ohnisko ptačí chřipky subtypu H5N1 bylo dnes potvrzeno v malochovu v obci Souměř (součást městyse Stráž) na Tachovsku v Plzeňském kraji. Chovatel oznámil krajské veterinární správě postupný úhyn 5 kusů slepic z celkového počtu 18. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy budou dnes utraceny. Okolo ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána přijata mimořádná veterinární opatření.
30. 1. 2023
V malochovu drůbeže ve vesnici Trpnouze (části obce Hranice) na Českobudějovicku v Jihočeském kraji bylo potvrzeno další ohnisko ptačí chřipky Jedná se o dvanácté letošní ohnisko ptačí chřipky v ČR. Chovatel v průběhu uplynulého víkendu nahlásil úhyn sedmi slepic a šesti perliček na svém hospodářství. V chovu se dále nachází 18 slepic a tři kachny (indičtí běžci). U některých slepic byly sledovány příznaky onemocnění. SVS v chovu odebrala vzorky a poslala je do Státního veterinárního ústavu Praha k vyšetření. To potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena. Kolem ohniska bylo vymezeno uzavřené pásmo a v něm přijata mimořádná veterinární opatření.
26. 1. 2023
Nové ohnisko ptačí chřipky s pořadovým číslem 11 se potvrdilo v komerčním chovu kachen v Lánech na Kladensku ve Středočeském kraji. Chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn 103 kachen z celkového počtu 10 100 kusů. Veterinární inspektoři v chovu odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které posléze potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na stanovení patogenity se v současnosti čeká. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Veškerá drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena. Kolem ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.
19. 1. 2023
Bylo potvrzeno desáté letošní ohnisko ptačí chřipky v chovu drůbeže v České republice. Nachází se v komerčním chovu kachen domácích společnosti Perena v Dobřenicích v okrese Hradec Králové. V chovu se nachází cca 23 000 kachen. Chovatel ohlásil pokles snášky, proto provedli veterinární inspektoři v chovu šetření, odebrali vzorky a zaslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření v chovu potvrdilo ptačí chřipku H5N1. Na hospodářství byla okamžitě přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Všechna drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena. Okolo ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.
17. 1. 2023
Letošní deváté ohnisko ptačí chřipky subtypu H5N1 se nalézá v malochovu v obci Židněves v okresu Mladá Boleslav ve Středočeském kraji. Chovatel oznámil krajské veterinární správě úhyn 4 kusů slepic z celkového počtu 6. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které posléze potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy byly v souladu s legislativou utraceny. Okolo ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.
13. 1. 2023
V České republice bylo potvrzeno osmé ohnisko ptačí chřipky v letošním roce. Nalézá se v komerčním chovu kachen společnosti Perena v obci Nouzov u Dymokur na Nymbursku ve Středočeském kraji. Na farmě se v současnosti nachází 1900 kusů kachen. V rámci monitoringu v ochranných pásmech se v tomto chovu odebrali vzorky (farma se nachází v ochranném pásmu ohniska v obci Kozojedy, Královéhradecký kraj) a odeslaly se na vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha, které následně potvrdilo v chovu ptačí chřipku H5N1. Na stanovení patogenity se v současné době čeká. Všechna drůbež bude v souladu s legislativou utracena. Okolo ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření.
12. 1. 2023
Letošní sedmé ohnisko ptačí chřipky subtypu H5N1 bylo dnes potvrzeno v malochovu v obci Úlibice na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Chovatel oznámil krajské veterinární správě postupný úhyn 16 kusů slepic z celkového počtu 29. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy byly utraceny. Okolo ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána přijata mimořádná veterinární opatření.
9. 1. 2023
V České republice bylo potvrzeno šesté letošní ohnisko ptačí chřipky, které se nalézá v malochovu slepic v Týnci u Dobronice na Mladoboleslavsku ve Středočeském kraji. Chovatel oznámil krajské veterinární správě úhyn dvou slepic ze šesti. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Zbývající drůbež byla utracena. Okolo ohniska budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření.
5. 1. 2023
Letošní páté ohnisko ptačí chřipky subtypu H5N1 se nachází v malochovu v obci Kožlí u Myštic na Strakonicku v jihočeském kraji. Chovatel oznámil krajské veterinární správě úhyn 16 kusů různých druhů drůbeže z celkového počtu 32. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření, to následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1. Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy budou dnes utraceny. Okolo ohniska byla vymezena ochranná pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření. Pásmo dozoru přesahuje do Středočeského kraje.
4. 1. 2023
Ve velkochovu nosnic v obci Brod nad Tichou na Tachovsku se ptačí chřipka rozšířila do dalších částí hospodářství, kde se objevily četné úhyny. Státní veterinární správa (SVS) proto rozhodla o utracení všech nosnic, kterých v chovu bylo cca 750 000. Jedná se o logisticky velmi náročnou akci, bude proto velmi důležitá spolupráce se složkami integrovaného záchranného systému (IZS), chovatelem a asanačními podniky. V malochovu slepic na Zlínsku se objevilo další ohnisko ptačí chřipky, jedná se o čtvrté ohnisko od začátku roku. Více v tiskové zprávě.
3. 1. 2023
V České republice jsou první tři ohniska ptačí chřipky H5N1 v letošním roce. Nacházejí se ve třech různých krajích: Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém. Dvě ohniska se nacházejí v malochovech, jedno v komerčním velkochovu drůbeže.
První z letošních ohnisek je ve velkochovu krůt Farma Druhaz v Sedlčanech ve Středočeském kraji. Na farmě se nachází v jedné z hal více než 1 000 kusů krůt v porážkové hmotnosti, v dalších halách pak dalších 12 000 kuřat na maso. Chovatel nahlásil úhyn několika desítek krůt. Veterinární inspektoři na místě uskutečnili šetření, nařídili mimořádná veterinární opatření a odeslali vzorky k vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které následně potvrdilo ptačí chřipku H5N1. Všechna drůbež bude v souladu s legislativou utracena.
Další ohnisko se nachází v obci Velká Bukovina na Děčínsku. Chovatel v pondělí 2. 1. 2023 nahlásil úhyn šesti z 13 kusů drůbeže/slepic s příznaky nákazy. Také zde vyšetření ve Státním veterinárním ústavu potvrdilo ptačí chřipku H5N1.Na hospodářství byla přijata opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Zbývající kusy byly dnes utraceny.
Třetí ohnisko se nachází v obci Kozojedy na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Zde malochovateli uhynulo 13 z 27 nosnic. I zde byla potvrzena ptačí chřipka H5N1, byla přijata opatření proto šíření nákazy. Zbývající drůbež bude dnes utracena.
Okolo všech tří ohnisek budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření.
3. 1. 2023
Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu potvrdilo výskyt ptačí chřipky subtypu H5N1 i v druhé polovině zasažené haly velkochovu nosnic v Brodu nad Tichou na Tachovsku. V ohnisku nákazy se tak nachází zhruba 220 000 nosnic. Budou v souladu s legislativou utraceny. Výsledky průběžně vyšetřované drůbeže ze zbývajících dvou hal jsou zatím negativní. Kolem ohniska byla v souladu s legislativou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.
31. 12. 2022
Bylo zlikvidováno ohnisko ptačí chřipky v malochovu slepic v Ostravě-Bartovicích. Chovatelka o den dříve nahlásila úhyn třetiny z celkem 21 slepic v chovu. Veterinární inspektoři vydali na místě předběžná opatření a odebrali vzorky, které zaslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Vyšetření prokázalo, že se jednalo o ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v chovu byla utracena. V souladu s platnou legislativou budou vymezena ochranná pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Jedná se o 20. ohnisko vysoce patogenní ptačí chřipky v ČR v roce 2022.
30. 12. 2022
Ve velkochovu nosnic společnosti Česká drůbež s. r. o v obci Brod nad Tichou na Tachovsku v Plzeňském kraji byla dnes vyšetřením ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrzena ptačí chřipka subtypu H5N1. V současné době se čeká na stanovení patogenity viru. Ve třech halách se zde nachází cca 750.000 kusů nosnic. Důvodem k odebrání vzorků a zahájení šetření ze strany veterinárních inspektorů byla skutečnost, že chovatel ve spolupráci se soukromým veterinárním lékařem nahlásil náhlý zvýšený úhyn drůbeže v jedné ze tří hal. V chovu byla ihned přijata předběžná opatření k zamezení šíření nákazy. SVS se ve spolupráci s dalšími složkami Integrovaného záchranného systému se připravuje k utrácení drůbeže v chovu. Kolem ohniska budou v souladu s legislativou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.
29. 12. 2022
Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha dnes potvrdilo výskyt vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 v malochovu kura domácího v obci Kunčice pod Ondřejníkem v okrese Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji. V chovu se původně nacházelo devět slepic. Chovatel 23. 12. nahlásil náhlý úhyn šesti z nich, přeživší kusy vykazovali klinické příznaky. Veterinární inspektoři na místě uskutečnili šetření, nařídili předběžná opatření a odeslali vzorky k vyšetření. Zbývající tři kusy byly v průběhu vánočních svátků v souladu s legislativou utraceny. Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření. Jedná se o osmnácté ohnisko vysoce patogenní ptačí chřipky v ČR v letošním roce, od začátku prosince 2022 osmé.
16. 12. 2022
V obci Rovečné v okrese Žďár nad Sázavou na Vysočině bylo poztvrzeno sedmé ohnisko ptačí chřipky (podzimní vlna nákazy). Protože chovatel zaznamenal zvýšený úhyn drůbeže, které navíc vykazovaly příznaky onemocnění, nahlásil tuto skutečnost SVS. V chovu se původně nacházelo 15 slepic a 7 kachen, došlo k úhynu 13 slepic a dvou kachen. Veterinární inspektoři provedli v chovu šetření, odebrali vzorky a odeslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Ten potvrdil ptačí chřipku H5N1, na stanovení patogenity se v tuto chvíli čeká. Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena. Okolo ohniska budou vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.
13. 12. 2022
Státní veterinární správa (SVS) z důvodu přibývajících ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky v České republice vyhlašuje mimořádná veterinární opatření s celostátní působností. Všem chovatelům drůbeže s výjimkou běžců a holubů od zítřejšího dne zakazuje chovat drůbež pod širým nebem a nařizuje umístit chované ptáky do budov v hospodářství. Chovatelé, u kterých není možné chovanou drůbež trvale uzavřít, musí alespoň omezit venkovní prostory do nichž má drůbež přístup a v maximální míře minimalizovat kontakt chované drůbeže s volně žijícími ptáky. Cílem přijímaných opatření je zamezení šíření nákazy do chovů. Více v tiskové zprávě.
11. 12. 2022
V České republice byla v průběhu víkendu potvrzena dvě nová ohniska ptačí chřipky v malochovech drůbeže, první v Jihočeském, druhé ve Středočeském kraji.
Ptačí chřipka subtypu H5N1 byla v průběhu víkendu potvrzena v drobnochovu v obci Ponědraž na Jindřichohradecku. Chov se nachází v blízkosti (tříkilometrovém ochranném pásmu) předchozího ohniska ve Frahelži. V chovu původně bylo více než šest desítek kusů drůbeže – především slepic a kohoutů, ale také několik kachen (indických běžců). Protože chovatel zaznamenal zvýšený úhyn slepic, které navíc vykazovaly příznaky onemocnění, nahlásil tuto skutečnost SVS. Veterinární inspektoři provedli v chovu šetření, odebrali vzorky a odeslali je k vyšetření do SVÚ Praha. Ten potvrdil ptačí chřipku H5N1. Dle chovatele byla drůbež od vyhlášení pásma kolem ohniska ve Frahelži (5. 12. 2022) zavřená v kurníku. Na zahradě, kde je drůbež chována, se nachází rybníček, který slouží i jako zdroj k napájení drůbeže. V blízkosti se nachází Ponědražský rybník. Zbývající drůbež v chovu byla dnes utracena. Okolo ohniska byla vymezena uzavřená pásma a v nich přijata mimořádná veterinární opatření.
Ptačí chřipka byla dnes potvrzena také v dalším malochovu drůbeže v Hrusicích v okrese Praha – východ ve Středočeském kraji. Jedná se již o třetí nákazou zasažený chov ve stejné obci. Chovatel v sobotu 10. 12. 2022 nahlásil úhyn sedmi z celkem 25 nosnic. V chovu se dále nacházely dvě husy a 14 kachen. Přeživší ptáci vykazovali průjem, respirační obtíže a byli apatičtí. Veterinární inspektoři provedli v chovu kontrolu a odebrali vzorky, které odeslali k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Vyšetření dnes potvrdilo u uhynulé drůbeže ptačí chřipku H5N1. Zbývající drůbež v chovu bude v souladu s legislativou utracena.
9. 12. 2022
Dnes byla potvrzena ptačí chřipka ve třech malochovech drůbeže ve Středočeském kraji. Dva ze tří drobnochovů drůbeže se nacházejí v Hrusicích v okrese Praha-východ. Třetí zasažený chov se objevil v Nebřenicích, součásti obce Popovičky rovněž v okrese Praha-východ. Více v tiskové zprávě.
1. 12. 2022
V České republice bylo po více jak sedmi měsících potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky. Nachází se ve velkochovu kachen na výkrm v obci Frahelž na Jindřichohradecku v Jihočeském kraji. Zdrojem nákazy jsou zřejmě volně žijící vodní ptáci. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha potvrdilo výskyt ptačí chřipky. Více v tiskové zprávě.
Související odkazy
Ptačí chřipka v ČR – podrobné aktuální informace
Vysoce patogenní aviární influenza – nákazová situace v Evropě a ve světě