CS / EN
14.10.2004

Psi se dají zvládat různým způsobem

Kdo by se domníval, že jsou nebezpeční psi všech možných plemen či kříženci, kteří doprovázejí na ulicích či na různých hudebních akcích „alternativně“ oblečenou a nekonformně žijící mládež, ten by se mýlil.

Právě tito psi, kteří jsou prakticky neustále se svými pány a jsou zvyklí na lidskou společnost i na společnost ostatních psů, žádnou agresivitu neprojevují. Nejsou frustrováni tím, že je páni po brzkém ranním vyvenčení na dlouhé hodiny opustí. Nejsou též stresováni výcvikem, který absolvují s jinými osobami a jejich páni nedokážou zásady tohoto výcviku uplatnit a jsou často nedůslední; popřípadě nejsou tito psi frustrováni absencí jakéhokoli výcviku a nejistotou v hierarchii autorit v rodině, ve které žijí.

Možná, že mladí lidé s dredy anebo bez nich nevelí svým psům odbornými kynologickými povely, efekt je však zřejmý. Tito psi jsou chováni jako opravdoví společníci člověka a nikoli jako psi hlídací, „obranáři“, či proto, že mají potvrdit „úroveň“ svého majitele.

Kdo se vyskytl na nějakém zpravidla velmi hlasitém koncertě, ať už šlo o ska, hip hop nebo jiný žánr, ví, o čem hovořím. Zcela jistě se podivil množství psů, kteří se zde zpravidla bez nejmenších problémů pohybují, aniž štěkají a aniž se přespříliš přátelí s ostatními lidičkami.

Zkrátka, výcvik psů je samozřejmě nutný, může být ale i poněkud netradiční a jeho účinek se projeví tak, že je pes vychovaný. A ovšem v žádném případě nelze zapomínat na očkování proti vzteklině.

Odkaz na původní článek