Zveřejněno: 24.05.2011

Pozor na vnější i vnitřní parazity

 

Varování odborníků, že letos bude „úroda“ klíšťat, je oprávněné. Zvířata nesužují ale jenom klíšťata, jsou i jiní vnější paraziti, například blechy. Nejúčinnější je prevence.

Na trhu je celá řada přípravků, které je možné použít, od sprejů po ty, které se nakapou za hlavu, na místo, kam si pes ani kočka jazykem nedosáhne. Tyto přípravky odpuzují blechy a klíšťata více než měsíc. Veterinární lékař jistě dovede poradit a řada přípravků je i ve volném prodeji. Účinné je také zahrady a parky pravidelně sekat, zejména klíšťata se drží ve vzrostlé trávě a v podrostu.

Vhodná je i pravidelná aplikace přípravků proti vnitřním parazitům, například škrkavkám nebo tasemnicím. Pes může být hostitelem tasemnice bezbranné či hráškové, které se mohou vyskytovat i u člověka. Psi a kočky mohou mít také škrkavky, které pouhým okem v trusu vidět nelze, zvíře totiž vylučuje jen jejich mikroskopická vajíčka. Proto lze doporučit odčervení zvířat minimálně dvakrát ročně. 

Základní prevencí pro děti i rodiče pak jsou dostatečné hygienické návyky.

Pravidelné odčervování by mělo být samozřejmostí, nejen psů, ale i u doma chovaných koček, a to zejména nyní na jaře a na podzim.

Při jakýchkoli problémech se zvířaty, či při každé změně chování, nadměrném drbání, nebo při objevivším se „sáňkování“ psů, neudělá chovatel chybu, když navštíví soukromého veterinárního lékaře. Může jít o ucpání žlázek okolo konečníků, ale také o „začervení“.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR


 

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY

 

Zveřejněno: 27.12.2011

Střepy nepřinášejí štěstí!

 

Zdravý rozum zajisté každému řekne, že ohňostroje, rachejtle a dělobuchy, pokud nejde o loveckého nebo „vojenského“ psa, zvíře znejistí, poplaší, vynervují a stresují. Zejména o silvestrovském večeru opravdu hrozí, že se venčený pes lekne a zaběhne se a může se i stát, že vběhne pod auto. Nemluvě o tom, že jej může nějaká zábavná pyrotechnika…

 

Zveřejněno: 21.12.2011

Se Slováky si rozumíme, i dokumentům

 

Vzhledem ke společné minulosti našich dvou států a vzájemné srozumitelnosti našich mateřských jazyků se dohodli Milan Malena a Jozef Bíreš, šéfové veterinárních správ ČR a SR, na vzájemném uznávání tzv. informací o potravinovém řetězci. Z nařízení (EU) č. 853/2004 přílohy II oddílu III vyplývá pro dodavatele zvířat povinnost zaslat 24 hodin před příchodem zásilky zvířat…

 

Zveřejněno: 20.12.2011

Psovi psí dárek

 

Leckdo si před Svatvečerem vzpomene, že mezi jeho blízké patří i domácí zvíře, a že by mohl i pro ně připravit nějaký dárek. Proč ne, ostatně to má i v našich zemích jistou tradici. A může jít o nějakou lahůdku, ale pozor, jen „zvířecí“. Určitě není vhodné a to nejen z výchovných důvodů krmit psa či…