Zveřejněno: 03.08.2009

Pes ani kočka se nepotí

 

Při transportu zvířat je nutné dbát na to, aby nemohlo dojít k jejich přehřátí. Pokud v automobilu cestující využívají rozumně klimatizaci, tak to prospívá i přepravovaným zvířatům. Teplotní rozdíl mezi vnějším a klimatizovaným prostředím však nesmí být příliš velký.

Teplotní šok může způsobit například zánět spojivky či jiné zdravotní komplikace. To platí i o velkém průvanu. Stejně jako člověk může v letních horkách nastydnout i přepravovaný pes, či kočka. 

Velké teplotní výkyvy vyvolávají stresovou reakci, která působí jako každý jiný stres, to znamená oslabení imunitního systému a tím i vyšší vnímavost k infekčním onemocněním. Je určitě dobré připomenout, že ne všechna zvířata mají potní žlázy a proto nikdo nemůže vidět zpoceného psa, nebo prase. To ale, že se některá zvířata nepotí neznamená že nemohou trpět úpalem, nebo úžehem. 

Například pes termoreguluje tak, že plazí jazyk a rychle dýchá. Čím rychleji dýchá, tím účinněji se ochlazuje. Kočka v horku omezuje své projevy a polehává a vyhledává stinná místa. Drůbež se chová obdobně, vyhledává stín a natřásá peří, aby umožnila lepší ochlazování kůže. V případě přehřátí mají ptáci přiotevřený zobák, těžko dýchají a jsou malátní. Naopak kůň se dovede pěkně zpotit a proto je nutné jej po práci či jízdě vyvěchtovat suchou slámou. 

Každý majitel by měl dobře znát projevy a chování svého zvířete a měl by být připraven i na takové extrémní podmínky, jako jsou například letní vedra. 

Zkrátka v parných dnech je nutné sledovat chovaná zvířata, zda vedry netrpí. Vždy je nutné zabezpečit chovaným zvířatům přístup k vodě. Stáje větrat a v chovných halách, ve kterých je chována drůbež, sledovat, jak funguje klimatizace a v případě výpadku proudu zajistit náhradní zdroj! 

První pomoc při přehřátí zvířat spočívá především v tom umístit je ve stínu, v klidu, napájet je vlažnou vodou, a v případě potřeby navštívit veterinárního lékaře.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR


 

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY

 

Zveřejněno: 30.12.2009

Hepy ňů jír!

 

I po požití zdravotně nezávadných potravin živočišného původu může být člověku někdy těžko, a to když je jich moc. Ano, určitě je obtížné být o svátcích střídmými, a týká se to nejen lidí, ale i jejich zvířecích společníků. Zdravotní problémy může způsobit hlavně špatné zacházení s potravinami nebo surovinami. Po rozmražení není správné suroviny opět zamrazit,…

 

Zveřejněno: 29.12.2009

V roce 2010 opět potvrdíme, že jsme důvěryhodní

 

Každé tři roky probíhá v členských zemích EU tzv. všeobecný audit, který prověřuje funkčnost a důvěryhodnost dozorových orgánů, které zodpovídají za kontroly zdravotně nezávadné produkce potravin, tj. v našem případě potravin živočišného původu, a za kontroly obchodního i neobchodního veterinárního zboží. V roce 2010 přišla řada i na ČR. Zahájení tohoto všeobecného auditu (General Audit) očekáváme…

 

Zveřejněno: 22.12.2009

Vánoční welfare

 

V dějinách i životě lidí či zvířat nejsou možná chvíle harmonie, pohody a štěstí tak časté, ale nastávají. Zejména když jde o soulad vzájemný. Pravděpodobně dobrou pohodu, welfare, jak se dnes říká, zažíval kdysi osel, vůl, popřípadě pes a kočka v betlémské jeskyni a před ní ovce a i nějaký ten velbloud. Státní veterinární správa…