CS / EN
04.11.2005

Na Slovensku několik případů Newcastleské choroby

Aby se veřejnost neobávala, že na Slovensku v několika případech zjistili v rámci zvýšeného vyšetřování uhynulých ptáků v souvislosti s ptačí chřipkou „nějakou nebezpečnou nemoc s cizím názvem“, uvádíme, že nešlo o aviární influenzu, neboli ptačí chřipku. Šlo o Newcastleskou chorobu, dříve známou jako pseudomor drůbeže.

Proti této chorobě jsou u nás všechny velkochovy drůbeže a poštovních holubů povinně vakcinovány a vakcinuje proti ní své chovy i celá řada drobnochovatelů. Tato nemoc ptáků a samozřejmě i drůbeže není na člověku přenosná.

Pro přesnost informace uvádíme, že výskyt této Newcastleské choroby byl na Slovensku zjištěn u jednoho chovatele holubů v okrese Žilina. Další výskyty pak byly zaznamenány ještě u volně žijících holubů v okresech Trenčín, Galanta, Skalica a Liptovský Mikuláš. V těchto okresech na Slovensku nařídila Štátna veterinárna správa SR vakcinaci holubů.

V České republice nebyla tato Newcastleská choroba drůbeže zaznamenána již sedm let, naposledy v roce 1998 v jednom malochovu slepic.

Odkaz na původní článek