CS / EN
30.10.2003

Masokostní moučky jsou „out“

Po letech, kdy byly masokostní moučky vyráběny z jatečného odpadu a mrtvých těl zvířat a byly vítaným zdrojem živočišné bílkoviny zejména pro zvířata chovaná na maso přichází změna.

U nás byl přijato kvůli BSE první omezení v roce 1991, kdy bylo zakázáno používání masokostních mouček do krmných směsí pro přežvýkavce, a to přesto, že se této praxe do té doby nevyužívalo. Dalším závažným krokem bylo přijetí vyhlášky č. 544/2002, která změnila vyhlášku č. 451/2000 v tom smyslu, že se od letošního 1. července se nesměly používat pro výrobu masokostních mouček pro výkrm například prasat či drůbežích brojlerů kadávery, to znamená těla uhynulých zvířat. A druhým, zatím posledním krokem je to, že od 1. listopadu přistupujeme k v EU platícímu totálnímu zákazu používání masokostních mouček pro krmení hospodářských zvířat. To vyplývá z vyhlášky č.284/2003, která mění vyhlášku č, 451/2000 k zákonu o krmivech. V této podobě bude úplný zákaz masokostních mouček v EU platit nejméně do poloviny roku 2005.

Na tento krok Státní veterinární správa upozorňovala odbornou veřejnost již více než rok s tím, že je třeba uvažovat o tom, jak tento zdroj bílkoviny v krmných směsích nahradit. Zřejmě bude nutné uvažovat například o sóje, což však není domácí produkt, a bude to chovatele prasat či drůbeže něco stát. Ostatně domácí produkce masokostních mouček pokrývala domácí potřebu jen zhruba ze dvou třetin, zbytek byl kryt z dovozu.

Každopádně veřejnost zřejmě zákaz používání masokostních mouček ke krmení zvířat uvítá, neboť tak zmizí i ono minimální hypotetické riziko přenosu nemoci BSE na jiné živočišné druhy.

Je samozřejmě logické, že se veterinární legislativa bude dále vyvíjet, a to i v případě používání masokostních mouček. V Evropské unii již například zazněly hlasy, že by bylo dobré časem povolit používání masokostních mouček pro zkrmování tzv. nekanibalistickým způsobem, ale takové moučky by se musely vyrábět jen z jatečných odpadů ze zvířat, která byla shledána jako způsobilá k výživě lidí. Tyto úvahy Státní veterinární správa ČR vnímá jako obhajitelné a pokud už jako členská země se k tomuto problému budeme vyjadřovat, zřejmě s ním budeme souhlasit.

Odkaz na původní článek