Zveřejněno: 30.11.2012

Malému morčeti velkou klec?

 

Kdo zná odpověď na otázku, jakou klec pořídit morčeti, křečkovi, křečíkovi, kanárkovi, andulkám? Určitě zkušený chovatel, ale také by ji měl znát prodejce ze specializovaného obchodu. Ten je také povinen zájemci o koupi živého zvířete podat základní informace o jeho chovu a způsobu krmení.

Jak mají být velké klece a ubikace pro domácí mazlíčky, na to neexistují závazné předpisy. Ale existuje rozsáhlá odborná literatura, kde je možné se dozvědět mnohé. Například základní zásadou je, že ubikace má být tak velká, aby každé zvíře mělo možnost se chovat přirozeně, mělo by mít prostor pro klid, pro spánek, prostor, kde přijímá krmení a dostatečný prostor k aktivitám, a mohou zde být umístěné hračky, bidélka apod. Záleží pak na obsazenosti ubikace či klece, pak musí být úměrně větší.

Za úvahu také stojí zapřemýšlet, zda se zvíře bude volně pohybovat po bytě a ubikaci bude využívat jen jako noclehárnu. Ovšem, zde pozor, noví chovatelé často po prvotním nadšení zvířátko raději zavřou, protože volný pohyb znamená tu něco rozkousaného, tu pokáleného. Takže větší klec je vždy lepší.

Právě v období předvánočním, a i na základě dotazů, upozorňujeme na možná úskalí chovů drobných domácích zvířat. A to nemluvě o tom, že nový přírůstek do rodiny by měli odsouhlasit všichni členové.

Samostatnou kapitolou jsou pak přepravky, ty naopak nemohou být moc velké, neb zde zvíře absolvuje jen přesun, nicméně se zde musí zvíře otočit a konstrukce musí být pevná, aby zde mělo pocit jistoty a musí být vhodně uzavřená, s malým výzorem. Postačí dvířka. Takto lze doporučit transportovat kočky nebo drobné hlodavce. Pokud se převáží pták v kleci, je dobré ji zakrýt, aby se neplašil. Na delší vzdálenost je třeba počítat s možností podání nápoje.

Vždy je třeba si uvědomit, že zvíře není hračka, ale v domácnosti je to společník a vlastně člen rodiny.

 Josef Duben, tisk. mluvčí SVS


 

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY

 

Zveřejněno: 18.12.2012

Prověřujeme i složení výrobků

 

Jedním ze základních úkolů státního veterinárního dozoru je kromě dozoru nad zdravotní nezávadností produkce potravin živočišného původu i prověřování deklarovaného složení výrobků. Zákazníci považují za samozřejmé, že se v tržní síti smějí objevit pouze takové potraviny živočišného původu, které splní podmínky zdravotní nezávadnosti. Ovšem oprávněně po výrobcích požadují, aby složení výrobků odpovídalo tomu, co je uvedeno…

 

Zveřejněno: 14.12.2012

Se psy pozor v lese na kontakty s divokými prasaty

 

Státní veterinární správa již několikrát upozorňovala myslivce, aby počítali s rizikem, že se jejich pes může od černé zvěře nakazit Aujezskyho chorobou. A právě tento týden diagnostikoval Státní veterinární ústav Olomouc případ Aujezskyho choroby u psa ze Severní Moravy. Jednalo se o sedmiletého amerického stafordšírského teriéra, který počátkem prosince na naháňce divokých prasat přišel do…

 

Zveřejněno:

Označovat, označovat, označovat!

 

Povinnost správně označovat potraviny, v našem případě potraviny živočišného původu, má smysl, jde přece o zdravotní nezávadnost, ale i jakost a samozřejmě o dosledovatelnost. Za uplynulý týden veterinární inspektoři zjistili několik pochybení v této věci. V Královéhradeckém kraji bylo staženo 15 840 vajec od jičínské firmy. Byla sice zdravotně nezávadná, ale byla nesprávně označena. V obalech označených jako…