CS / EN
18.12.2004

I děti musejí mít jasné oko

O Vánocích jde o to, aby se pod dojmem radostné události, ke které došlo před více než dvěma tisíci lety, opět jednou za rok rozjasnily všem oči. Záleží především na těch dětských.

Na jasu zraku se pozná radost, smutek, dobrá nálada i zdravotní stav. To je také první, na co se i změří veterinární lékař při prohlídce jatečných zvířat. Stejného vodítka užije i zákazník, který vybírá v kádi vánočního kapra. Dalším znakem dobrého zdravotního stavu je v případě ryb nenarušený tělní pokryv, i jistá čilost.

Kdo však chce dostát vánoční tradici a z pochopitelné útlocitnosti nechce být svědkem usmrcování vybrané ryby, udělá dobře, když si zakoupí kapra již vykuchaného, popřípadě filetovaného. Takového dostane v tzv. „kamenném obchodě“.

Při sezónním prodeji ryb na orgánem veterinární správy schváleném místě se za splnění příslušných podmínek ryby usmrcovat a kuchat smějí. Nikoli však do zásoby. Jedině na přání zákazníka a schváleným způsobem.

Určitě je při této příležitosti vhodné připomenout, že usmrcení je dobré nechat na odbornících a ne působit rybě zbytečné utrpení doma. A nekalit zraky dětí slzami zcela zbytečně

Odkaz na původní článek