Zveřejněno: 30.12.2009

Hepy ňů jír!

 

I po požití zdravotně nezávadných potravin živočišného původu může být člověku někdy těžko, a to když je jich moc. Ano, určitě je obtížné být o svátcích střídmými, a týká se to nejen lidí, ale i jejich zvířecích společníků.

Zdravotní problémy může způsobit hlavně špatné zacházení s potravinami nebo surovinami. Po rozmražení není správné suroviny opět zamrazit, při následném rozmrazení se na jejich povrchu pomnoží různé mikroorganismy, například i neblaze proslulé listérie. Když to skončí „jen“ průjmem, lze hovořit o štěstí.

Určitě také není vhodné dávat zvířatům lidskou stravu, je zpravidla nejen neúměrně tučná, ale i slaná a kořeněná, a na to zvířata nejsou „stavěná“. Domácím miláčkům, zejména psům, prospěje, především o svátcích, pořádná procházka. Ostatně i jejich páníčkům. 

Na Silvestra je ale dobré být včas doma. Hluk z petard, a záblesky z ohňostrojů nemají psi rádi, uvažme, že mají sluch mnohonásobně citlivější než člověk. Mohou se polekat, utéci, zaběhnout se a ztratit se, v horším případě pejsky mohou ohrozit dopravní prostředky. I kočky by měly být raději doma, i když ty se dovedou většinou včas skrýt.

Zejména na Silvestra je dobré myslet nejen na své zdraví, ale i na zdraví zvířat, a to i těch volně žijících, například ptactva. Zkrátka, aby vstup do nového roku byl opravdu radostný, příjemný a i bez zdravotních problémů.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR


 

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY

 

Zveřejněno: 29.12.2009

V roce 2010 opět potvrdíme, že jsme důvěryhodní

 

Každé tři roky probíhá v členských zemích EU tzv. všeobecný audit, který prověřuje funkčnost a důvěryhodnost dozorových orgánů, které zodpovídají za kontroly zdravotně nezávadné produkce potravin, tj. v našem případě potravin živočišného původu, a za kontroly obchodního i neobchodního veterinárního zboží. V roce 2010 přišla řada i na ČR. Zahájení tohoto všeobecného auditu (General Audit) očekáváme…

 

Zveřejněno: 22.12.2009

Vánoční welfare

 

V dějinách i životě lidí či zvířat nejsou možná chvíle harmonie, pohody a štěstí tak časté, ale nastávají. Zejména když jde o soulad vzájemný. Pravděpodobně dobrou pohodu, welfare, jak se dnes říká, zažíval kdysi osel, vůl, popřípadě pes a kočka v betlémské jeskyni a před ní ovce a i nějaký ten velbloud. Státní veterinární správa…

 

Zveřejněno: 17.12.2009

Kapra nebo měkkýše?

 

Móda, nemóda, i ten, kdo si přes rok dopřeje nějakého mořského měkkýše, tedy mlže nebo hlavonožce, i ten o Vánocích dá většinou přednost tradičnímu kaprovi. Rybáři říkají, že letos bude kaprů dostatek a veterináři dodávají, že budou i letos zdraví a v pořádku. Veterinární dozor zároveň kontroluje, zda je s kapry nakládáno tak, aby nestrádali, a aby…