CS / EN
08.12.2009

Darovat život není legrace

Jako každý rok před Vánoci považujeme za vhodné upozornit, že darovat někomu pod stromeček živého tvora není žádná legrace. Je to velmi zodpovědný čin. Ano, může to být milé, a jistě to je opravdu roztomilé hladit malého chlupáče, ale je třeba si uvědomit, že nejde jen o to uspokojit něčí hlad po sentimentu.

Jde především o cit, a to je něco jiného než se jen chvilkově dojmout. Je to totiž velká zodpovědnost, přijmout do domácnosti živého tvora. Znamená to uvědomit si, že je třeba uspokojit potřeby zvířete, a až ve druhé řadě mít sám radost.

Proto je dobré se potenciálně obdarovaného dotázat, zda nejen po zvířátku vážně touží, ale zda je i schopen se o ně postarat. Určitě je dobré vzít v úvahu i to, zda zvíře do domácnosti přijmou i její ostatní členové. Zvíře není hračka. Pokud nejde o morče, či králíka, jehož věk se dá počítat „jen“ na několik let, ale třeba o psa nebo o kočku, je nutné počítat s tím, že se dožije minimálně asi 15 let. A s touto perspektivou je nutné počítat.

Znamená to počítat především s pravidelnou každodenní péčí. S odpovídajícím krmením, s venčením, naplněním volného času, výchovou, péčí o srst, očkováním, s tím, že se se zvířetem cestuje. Zkrátka, není to jednoduché. Darovat život, to je především odpovědnost! 

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Odkaz na původní článek