Zveřejněno: 18.08.2011

Cementový med může být problémem

 

Sice nejde o problém prvotně veterinární, ale na zdraví včelstev se negativně může projevit výskyt tzv. cementového medu druhotně.

Jde o med, který vzniká poté, co včely donesou do úlu medovici (ze sladkých výkalů mšic z lesních stromů, zejména modřínu). Kvůli vysokému obsahu rychle krystalizujícího trisacharidu melecitózy vzniká tzv. cementový med. Ten se za prvé téměř nedá vytočit a za druhé jej včely nemohou dost dobře v zimním období použít jako potravu. Špatně jej totiž rozpouštějí a špatně i tento složitý cukr tráví. A v důsledku toho slábnou a mohou posléze i trpět průjmy a je otevřena možnost propuknutí nosemózy, nepříjemného parazitárního onemocnění.

Kvůli letošnímu víceméně chladnému počasí je možný výskyt melecitózního medu častější a proto je pro příští rok obava z vyššího výskytu onemocnění nosemózou.

Jaké tedy lze doporučit kroky? Sledovat snůšku a při podezření na rychle krystalizující med jej okamžitě vytáčet, plné plásty odstranit a dát prázdné souše a krmit cukrovým roztokem, aby včely zimu dobře přečkaly. Na včelstvo včelaři doporučují tak 10 – 15 kg cukru. Melecitózní med lze využít například pro výrobu medoviny nebo pro pekařské účely. 

Oslabeným včelstvům, které by byly odkázány v zimě jen na „cementový“ med,  hrozí kromě nosemózy i jiná onemocnění, proto je v tomto období na místě sledovat třískou či slámkou, zda med rychle nekrystalizuje a podniknout doporučená opatření.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR


 

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY

 

Zveřejněno: 27.12.2011

Střepy nepřinášejí štěstí!

 

Zdravý rozum zajisté každému řekne, že ohňostroje, rachejtle a dělobuchy, pokud nejde o loveckého nebo „vojenského“ psa, zvíře znejistí, poplaší, vynervují a stresují. Zejména o silvestrovském večeru opravdu hrozí, že se venčený pes lekne a zaběhne se a může se i stát, že vběhne pod auto. Nemluvě o tom, že jej může nějaká zábavná pyrotechnika…

 

Zveřejněno: 21.12.2011

Se Slováky si rozumíme, i dokumentům

 

Vzhledem ke společné minulosti našich dvou států a vzájemné srozumitelnosti našich mateřských jazyků se dohodli Milan Malena a Jozef Bíreš, šéfové veterinárních správ ČR a SR, na vzájemném uznávání tzv. informací o potravinovém řetězci. Z nařízení (EU) č. 853/2004 přílohy II oddílu III vyplývá pro dodavatele zvířat povinnost zaslat 24 hodin před příchodem zásilky zvířat…

 

Zveřejněno: 20.12.2011

Psovi psí dárek

 

Leckdo si před Svatvečerem vzpomene, že mezi jeho blízké patří i domácí zvíře, a že by mohl i pro ně připravit nějaký dárek. Proč ne, ostatně to má i v našich zemích jistou tradici. A může jít o nějakou lahůdku, ale pozor, jen „zvířecí“. Určitě není vhodné a to nejen z výchovných důvodů krmit psa či…