Zveřejněno: 02.11.2017

Vítězem 11. ročníku soutěže „Pohár ústředního ředitele SVS“ jsou středoškoláci z Třebíče

 

Vítězem letošního ročníku vědomostní a dovednostní soutěže středních škol s veterinárním zaměřením „Pohár ústředního ředitele Státní veterinární správy“ jsou studenti Střední školy veterinární, zemědělské a zdravotnické z Třebíče. Vítězný tým převzal ve středu 1. listopadu 2017 ocenění z rukou ústředního ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda. Jednalo se již o jedenáctý ročník soutěže, které se letos zúčastnilo podobně jako loni deset čtyřčlenných týmů.

Soutěž se od 29. 10. do 1. 11. 2017, tak jako v předchozích letech, uskutečnila ve Školicím středisku Státního veterinárního ústavu Praha v Lysolajích. Letošního ročníku se kromě vítězné školy účastnili reprezentanti dalších devíti středních škol s veterinárním zaměřením, z toho dvou ze Slovenska. O stále rostoucím zájmu o soutěž svědčí fakt, že letošní nováček, studenti maturitního ročníku z Děčína, si museli účast mezi finálovou desítkou vybojovat v květnové baráži, v níž porazili kolegy maturanty z Brna.

„Velmi mě těší, že ve srovnání s předchozími ročníky úroveň opět vzrostla, zároveň roste prestiž soutěže mezi školami, kdy počet zájemců o účast již převyšuje maximální počet účastníků,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Čtyřčlenná družstva studentů se postupně utkala ve čtyřech disciplínách. Letos jimi byly prezentace v českém i anglickém jazyce na téma „Kraj, město a škola, kde studuji“, písemný test znalostí a odborná část soutěže v laboratořích. Závěrečnou disciplínou byla opět prezentace, tentokrát na téma „Mé budoucí odborné zaměření a mé dosavadní veterinární vzděláni v praxi, s možností využití mé ročníkové práce nebo jiné veterinární činnosti“.

Soutěžící byli hodnoceni pětičlennou odbornou porotou. Její předsedkyní byla, tak jako v předchozích letech, Bohuslava Tremlová, děkanka Fakulty veterinární hygieny a ekologie Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. V rámci doprovodného vzdělávacího a společenského programu studenti absolvovali návštěvu pražské zoologické zahrady, kde si vyslechli zajímavou přednášku hlavního veterinárního lékaře Romana Vodičky. Kvůli odklízení škod, které v areálu pražské ZOO napáchala víkendová vichřice, se bohužel letos nemohla uskutečnit tradiční prohlídka ZOO.

Zvláštní cenu hodnotitelské komise za nejpozoruhodnější výkon jednotlivce obdržel Branislav Meliška, který reprezentoval školu ze slovenské Nitry. Porotu zaujal jak úrovní teoretických znalostí, tak praktických dovedností v laboratoři.

„Všem účastníkům tímto ještě jednou děkujeme, vítězům gratulujeme a těšíme se na příští ročník,“ uzavřel Semerád

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

 

 


 

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY

 

Zveřejněno: 19.03.2019

Kuřecí maso z Polska prodávané v Praze obsahovalo salmonely

 

SVS informuje, že na českém trhu se vyskytla zásilka 300 kilogramů chlazeného čerstvého kuřecího masa z Polska, v nichž vyšetření prokázalo bakterie salmonely. Maso bylo prodáváno ve čtyřech pražských prodejnách firmy Miloš Křeček KK, s. r. o. Maso již bylo prodáno konečným spotřebitelům, je po datu spotřeby a s největší pravděpodobností tak již bylo zkonzumováno.

 

Zveřejněno: 14.03.2019

SVS ruší většinu mimořádných opatření ve vztahu k africkému moru prasat

 

SVS dnes zrušila ve vztahu k AMP mimořádná veterinární opatření stanovující zamořenou oblast na Zlínsku a také tzv. oblast s intenzivním odlovem. V souvislosti s tím přestávají platit mimořádná veterinární opatření vyhlášená pro tato území ve vztahu k AMP. V souvislosti s tím je ukončeno mimo jiné vyplácení zástřelného za ulovená divoká prasata. Lidé v zamořené oblasti si budou moci v případě zájmu opět pořídit domácí prasata na výkrm…

 

Zveřejněno:

Naprostou většinu problematické zásilky polského drůbežího masa se podařilo zachytit

 

SVS zjistila, že mražená kuřecí stehna z Polska jsou kontaminovaná salmonelami.