CS / EN
20.07.2009

Větrat a pít

Nejen lidem je v horkých dnech méně příjemně. I zvířata v horku mohou strádat. Již jsme několikrát k tomuto tématu uváděli, že zejména v uzavřených chovech je třeba dbát na dostatečné větrání, popřípadě zastínění výběhů

Ovšem nechce to zapomenout na dostatečnou možnost napájení. Chovaná zvířata mají mít zejména nyní snadný přístup ke zdravotně nezávadné vodě! Právě při větrání dochází k většímu odparu tělních tekutin, tím se i zvířata ochlazují.

Volně žijící zvířata si dovedou najít stinné místo, zvířata chovaná v zajetí jsou odkázána na podmínky, které jim připraví člověk. To znamená, že i v bytech, kde jsou chovány kočky či psi nebo ptáci, může být pěkně horko. Zejména v bytech obrácených na západ. Je třeba dbát na to, aby měla zvířata vždy dostatek vody v misce a klece s ptáky aby nebyly umístěny na přímém slunci!

Určitě je možné také zopakovat, že při cestování se psy či kočkami je dobré cestovat za ranního chladu nebo až pozdě na večer. Při delší cestě je dobré zastavit a nechat zvíře napít a proběhnout, ovšem jedině na vodítku! A tady je vodítko nutné nejen  pro psa, ale i pro kočku, musí však na něj být zvyklá.

Při přehřátí je první pomoc umístit zvíře na stinném místě a chladit tlapky a samozřejmě poskytnout čerstvou vodu k pití.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Odkaz na původní článek