Zveřejněno: 26.09.2018

V pátek si připomeneme Světový den boje proti vzteklině

 

Již řadu let si 28. září zainteresované instituce v celém světě připomínají „Světový den boje proti vzteklině“ (World Rabbies Day). Přesto, že značná část světa se s touto nebezpečnou nákazou již vypořádala, zejména v rozvojových zemích představuje stále velký problém. Ročně na její následky ve světě zemře okolo 60.000 lidí, především malých dětí, které pokousal pes. V České republice se vzteklina již 16 let nevyskytuje, riziko opětovného zavlečení nákazy do země však stále existuje. Proto i dále pokračuje monitoring, v jehož rámci jsou na vzteklinu vyšetřována volně žijící zvířata (především lišky). Od začátku roku do konce července bylo letos vyšetřeno takřka 2600 zvířat, ve všech případech s negativním výsledkem.

Poslední případ vztekliny v ČR byl zaznamenán v dubnu 2002 u lišky. Co se týče domácích zvířat, byla posledním nakaženým zvířetem kočka v únoru 2001. Od roku 2004 doposud má ČR od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) oficiální status země prosté vztekliny. Nákazu se prakticky podařilo v ČR vymýtit především díky programu orální vakcinace lišek proti vzteklině uskutečněnému v letech 1989 až 2009. Přitom ještě v 80. letech byla vzteklina rozšířená téměř po celém území tehdejšího Československa. K rekordnímu rozšíření došlo v roce 1984, kdy bylo zaznamenáno více než 2200 případů – především u lišek.

Při této příležitosti je dobré připomenout, že za zásluhy na realizaci vakcinačního programu, díky němuž se tato smrtelně nebezpečná nákaza na našem území již nevyskytuje, udělila OIE předloni prestižní cenu MVDr. Oldřichu Matouchovi, CSc., jako dosud jedinému Čechovi,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

 

SVS připomíná, že všichni psi, lišky a jezevci držení v zajetí musí být ve stáří 3 až 6 měsíců očkováni a následně přeočkováni proti vzteklině. I nadále platí také povinnost předvést zvíře, které poranilo člověka, k vyšetření veterinárním lékařem a to 1. a 5. den po poranění. Za první pololetí letošního roku dosud soukromí veterinární lékaři nahlásili SVS vyšetření více než 1000 zvířat, která poranila člověka. Ani v jednom případě nebylo zjištěno, že by zvíře bylo nakažené.

V některých evropských státech se vzteklina stále vyskytuje. Toto riziko platí také pro řadu rozvojových mimoevropských zemí, kde představují velký problém především toulaví psi. „Z tohoto důvodu je třeba být při cestování po těchto zemích opatrný. SVS také dlouhodobě varuje před dovozy psů neznámého původu ze zemí s výskytem vztekliny,“ poznamenal Semerád.  Evropská komise  v loňském roce představila svůj cíl vymýtit vzteklinu na celém území Evropské unie do roku 2030.

Vzteklina je virové onemocnění teplokrevných živočichů, včetně člověka, které napadá nervový systém a končí smrtí. K přenosu onemocnění dochází prostřednictvím infikovaných slin, nejčastěji v důsledku pokousání nakaženým zvířetem, případně kočičím škrábnutím. Inkubační doba kolísá od několika dnů až po několik měsíců. Propuknou-li příznaky onemocnění spočívající ve změnách chování, agresivitě či nekontrolovaných křečích, končí onemocnění vždy smrtí.

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS


 

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY

 

Zveřejněno: 17.05.2019

Výrobce kebabu z Prachaticka přepravoval více než tunu kuřecího masa v nevhodných podmínkách

 

Policisté na benzínové stanici v Českém Krumlově zajistili dvě dodávky mezi nimiž probíhala překládka více než šesti desítek přepravek chlazeného kuřecího masa. Při kontrole, kterou na místě provedli, veterinární inspektoři zjistili, že se jedná o maso neznámého původu, k němuž nemá přepravce žádné doklady.

 

Zveřejněno: 12.05.2019

SVS prezentuje svou činnost na Národní výstavě hospodářských zvířat

 

SVS se letos po dvou letech opět účastní Národní výstavy hospodářských zvířat, která se koná na brněnském výstavišti od 12. do 15. května. Vedle Národní výstavy na výstavišti souběžně proběhne také Veletrh pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH a Národní výstava myslivosti. SVS představí svou činnost veřejnosti na stánku SVS umístěném v pavilonu P.

 

Zveřejněno: 10.05.2019

Výroční zpráva Státní veterinární správy za rok 2018

 

Výroční zpráva přináší detailní pohled na působnost a činnost Státní veterinární správy v roce 2018 a její součástí jsou také výsledky odborných činností úřadu za rok 2018.