Zveřejněno: 26.09.2018

V pátek si připomeneme Světový den boje proti vzteklině

 

Již řadu let si 28. září zainteresované instituce v celém světě připomínají „Světový den boje proti vzteklině“ (World Rabbies Day). Přesto, že značná část světa se s touto nebezpečnou nákazou již vypořádala, zejména v rozvojových zemích představuje stále velký problém. Ročně na její následky ve světě zemře okolo 60.000 lidí, především malých dětí, které pokousal pes. V České republice se vzteklina již 16 let nevyskytuje, riziko opětovného zavlečení nákazy do země však stále existuje. Proto i dále pokračuje monitoring, v jehož rámci jsou na vzteklinu vyšetřována volně žijící zvířata (především lišky). Od začátku roku do konce července bylo letos vyšetřeno takřka 2600 zvířat, ve všech případech s negativním výsledkem.

Poslední případ vztekliny v ČR byl zaznamenán v dubnu 2002 u lišky. Co se týče domácích zvířat, byla posledním nakaženým zvířetem kočka v únoru 2001. Od roku 2004 doposud má ČR od Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) oficiální status země prosté vztekliny. Nákazu se prakticky podařilo v ČR vymýtit především díky programu orální vakcinace lišek proti vzteklině uskutečněnému v letech 1989 až 2009. Přitom ještě v 80. letech byla vzteklina rozšířená téměř po celém území tehdejšího Československa. K rekordnímu rozšíření došlo v roce 1984, kdy bylo zaznamenáno více než 2200 případů – především u lišek.

Při této příležitosti je dobré připomenout, že za zásluhy na realizaci vakcinačního programu, díky němuž se tato smrtelně nebezpečná nákaza na našem území již nevyskytuje, udělila OIE předloni prestižní cenu MVDr. Oldřichu Matouchovi, CSc., jako dosud jedinému Čechovi,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

 

SVS připomíná, že všichni psi, lišky a jezevci držení v zajetí musí být ve stáří 3 až 6 měsíců očkováni a následně přeočkováni proti vzteklině. I nadále platí také povinnost předvést zvíře, které poranilo člověka, k vyšetření veterinárním lékařem a to 1. a 5. den po poranění. Za první pololetí letošního roku dosud soukromí veterinární lékaři nahlásili SVS vyšetření více než 1000 zvířat, která poranila člověka. Ani v jednom případě nebylo zjištěno, že by zvíře bylo nakažené.

V některých evropských státech se vzteklina stále vyskytuje. Toto riziko platí také pro řadu rozvojových mimoevropských zemí, kde představují velký problém především toulaví psi. „Z tohoto důvodu je třeba být při cestování po těchto zemích opatrný. SVS také dlouhodobě varuje před dovozy psů neznámého původu ze zemí s výskytem vztekliny,“ poznamenal Semerád.  Evropská komise  v loňském roce představila svůj cíl vymýtit vzteklinu na celém území Evropské unie do roku 2030.

Vzteklina je virové onemocnění teplokrevných živočichů, včetně člověka, které napadá nervový systém a končí smrtí. K přenosu onemocnění dochází prostřednictvím infikovaných slin, nejčastěji v důsledku pokousání nakaženým zvířetem, případně kočičím škrábnutím. Inkubační doba kolísá od několika dnů až po několik měsíců. Propuknou-li příznaky onemocnění spočívající ve změnách chování, agresivitě či nekontrolovaných křečích, končí onemocnění vždy smrtí.

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS


 

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY

 

Zveřejněno: 21.03.2019

Další podařená akce veterinárních inspektorů s celníky

 

V sobotu 16. března si pražští celníci, přímo v areálu velkotržnice Sapa v Praze 4 – Libuši, vybrali ke své kontrole nákladní vozidlo Renault Master pražské imatrikulace. Kontrolní akce se ten den rovněž účastnili pracovníci Státní veterinární správy. A tip se vydařil. V nákladovém prostoru a rovněž v kabině řidiče bylo nalezeno celkem 210 kg vepřových vnitřností, z nichž většina není určena pro lidskou spotřebu

 

Zveřejněno: 19.03.2019

Kuřecí maso z Polska prodávané v Praze obsahovalo salmonely

 

SVS informuje, že na českém trhu se vyskytla zásilka 300 kilogramů chlazeného čerstvého kuřecího masa z Polska, v nichž vyšetření prokázalo bakterie salmonely. Maso bylo prodáváno ve čtyřech pražských prodejnách firmy Miloš Křeček KK, s. r. o. Maso již bylo prodáno konečným spotřebitelům, je po datu spotřeby a s největší pravděpodobností tak již bylo zkonzumováno.

 

Zveřejněno: 14.03.2019

SVS ruší většinu mimořádných opatření ve vztahu k africkému moru prasat

 

SVS dnes zrušila ve vztahu k AMP mimořádná veterinární opatření stanovující zamořenou oblast na Zlínsku a také tzv. oblast s intenzivním odlovem. V souvislosti s tím přestávají platit mimořádná veterinární opatření vyhlášená pro tato území ve vztahu k AMP. V souvislosti s tím je ukončeno mimo jiné vyplácení zástřelného za ulovená divoká prasata. Lidé v zamořené oblasti si budou moci v případě zájmu opět pořídit domácí prasata na výkrm…