CS / EN
29.10.2003

Už nás nebude trápit „týrací“ zákon

Zákon na ochranu zvířat proti týrání prošel v parlamentu druhým čtením a to znamená, že je oprávněný předpoklad, že bude do konce roku přijat a mohl by nabýt účinnosti někdy počátkem příštího roku, tedy v podstatě na poslední chvíli, když už nechceme říci pět minut po dvanácté.

Nutnost přijmout tuto zákonnou normu upravující zacházení se zvířaty v novelizované podobě vyvolal pokrok za dobu platnosti původního zákona, který byl přijat v roce 1992. Nyní novelizovaný zákon upravuje problematiku chovu zvířat hospodářských i chovu zvířat v zájmových chovech, hovoří o podmínkách chovu, povinnostech chovatelů, v čemž přímo navazuje na veterinární zákon, dále hovoří o povolených důvodech a způsobech usmrcování zvířat z hlediska zabránění utrpení. Dotýká se i přepravy zvířat a zajištění odpovídajících podmínek při ní.

Zatím se zdá, že návrh novely zákona na ochranu zvířat proti týrání, tak jak byl předložen Ministerstvem zemědělství ČR k posouzení, bude po rozsáhlých diskusích a parlamentní rozpravě schválen s menšími dodatky, které jednotlivé paragrafy upřesňují, popřípadě rozvíjejí tak, že by mohl nabýt účinnosti opravdu počátkem některého z první měsíců roku 2004. S dalším jednáním, kde budou ještě určité pozměňovací návrhy projednávány, se počítá zřejmě ještě v průběhu listopadu.

Novela bude znamenat v mnoha ohledech pokrok, například ve stanovení jasných podmínek pro přepravu zvířat, přestože se u nás pokusy na zvířatech pro kosmetické účely neprovádějí, bude i tento zákaz ze zákonného ustanovení vyplývat, dále například budou muset obce uvědomit orgány veterinárního dozoru o tom, jak byla jím navrhovaná opatření provedena, bude též obsahovat zpřísnění pro povolování chovu nedomestikovaných zvířat apod. Možná je vhodné při této příležitosti zmínit, že naše republika jako jediná z postkomunistických kandidátských zemí přijala všech pět Dohod Rady Evropy, které se týkají ochrany zvířat. Poslední dvě, a to ochraně jatečných zvířat a o ochraně obratlovců pro pokusné a jiné vědecké účely, se staly pro ČR závaznými počátkem letošního října.

Přijetí harmonizovaného zákona na ochranu zvířat proti týrání je druhým významným krokem před přijetím ČR do EU

Odkaz na původní článek