CS / EN
05.01.2007

Sterilní prostředí není cílem – nežijeme v laboratoři

Údajné aféry okolo listerií či jakýchkoli potenciálně závadných potravin znamenají minimálně dvě varování:

Za prvé pro „spotřebitele“: Přehnaně se nebojme baktérií!
A za druhé pro „zpracovatele“: Dodržujte veterinární a hygienické předpisy!

Je jasné, že okolní prostředí, tj. prostředí, ve kterém člověk žije, je plné všech možných bakterií a právě díky tomu, že prostředí, ve kterém člověk žije, není sterilní, dokáže zdravý lidský organismus atakům bakterií, popřípadě virů, úspěšně vzdorovat.

Úkolem státního veterinárního dozoru a i ostatních dozorových orgánů je případná rizika omezit na takovou míru, aby lidské zdraví nebylo bezprostředně ohrožováno. Proto jsou také veterinární legislativou stanoveny v potravinách živočišného původu limity obsahu kontaminujících baktérií. Za zdravotní nezávadnost potravin dle legislativy ručí výrobce.

Pokud jde o v poslední době medializované bakterie Listeria monocytogenes, je třeba si uvědomit, že aby nedošlo k jejich nežádoucímu pomnožení, musejí být dodržované předepsané podmínky skladování a úpravy potravin. V potravinách určených jako výživa pro kojence a pro zvláštní léčebné účely nesmějí být listerie vůbec.

Je třeba si uvědomit, že zjištění, která byla v posledních týdnech učiněna, upozornila na nutnost dodržovat zásady hygieny a dodržovat zásady správného uchovávání potravin a popřípadě i na to, že je na místě uvažovat o krocích, které by znamenaly zlepšení.

Kdyby došlo k tomu, že by veškerá produkce potravin byla prakticky bez jakýchkoli bakterií a žili-li bychom ve sterilním prostředí, tak by se lidská populace vystavovala reálnému riziku onemocnění jakoukoli banální rýmou či chřipkou s velmi prudkým a dost nebezpečným průběhem. Těžko tedy lze usilovat o absolutní sterilitu. Nežijeme v laboratoři!

Nicméně je samozřejmé, že orgány státního veterinárního dozoru i nadále sledují, jak zpracovatelé ustanovení veterinární legislativy dodržují. Akce zacílená na listerie, která započala 18. 12. 2006 pokračuje i nadále.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Odkaz na původní článek