CS / EN
08.11.2005

Státní veterinární správa není Pýthie

Nepřísluší sice Státní veterinární správě věštit, ale může některá proroctví posadit zpět na zem. O obavách z všemožných nemocí ohrožujících člověka se čas od času hovoří, před časem se připomínalo nebezpečí neštovic, také se hrozilo u kolika lidí se ještě kvůli BSE může projevit nová varianta Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, a nyní je aktuální obava z možného zmutování viru chřipky „ptačí“ v „lidskou“.

Zajisté nelze obavy zlehčovat, ale na druhou stranu jsou na pováženou výroky typu: „Víme, že virus zmutuje a utrpení bude velké“.

Současný problém aviární influenzy neboli ptačí chřipky ve světě je v první řadě problémem veterinárním a je řešen veterinárními prostředky. Veterinární opatření přijímaná ve vyspělých zemích jsou účinná, svědčí o tom například zvládnutí nákazy ptačí chřipky v Nizozemí, přilehlých spolkových zemích Německa a Belgii před dvěma lety. Stejně by tomu bylo i kdyby se ptačí chřipka objevila v Evropě nyní.

Státní veterinární správa ČR pozorně sleduje situaci v Evropě i ve světě a přijímá taková opatření, která mají efekt. Proto nevyslovila zákaz venkovních chovů drůbeže, ale zákaz postihl přesuny ptáků a pořádání výstav s mezinárodní účastí.

Není na místě podléhat hysterii, zejména proto, že nelze v současné situaci očekávat přímé ohrožení lidí, i kdyby se k nám ptačí chřipka dostala. Obavy by lidé mohli mít až tehdy, došlo-li by ke zmutování chřipkového viru do podoby, kdy by byl přenosný z člověka na člověka. Dosud tomu tak není a různí odborníci prorokují – kdy a v jakém horizontu by k tomu mohlo dojít. Ano, s takovýmito hypotézami se „dobře“ pracuje.

Zatím lze říci, že přijímaná opatření proti šíření ptačí chřipky – zákazy a monitoring – jsou účinná a veřejnost by v žádném případě neměla podléhat panice.

Odkaz na původní článek