16 4. 2025
V rámci společné akce bylo v období od 21. 3. dosud policisty zejména na hraničních přechodech se Slovenskem a Rakouskem zastaveno a zkontrolováno více než 188 000 vozidel. Vozidla vezoucí komodity podléhající veterinárnímu dozoru či určená k jejich přepravě jsou podrobována důsledné kontrole ze strany veterinárních inspektorů.
Do konce uplynulého týdne SVS eviduje bezmála 700 veterinárních kontrol vozidel přepravujících (či určených pro přepravu) zvířata, zárodečné produkty, potraviny živočišného původu či vedlejší živočišné produkty. na cestách ve spolupráci s PČR a celníky. Většina se uskutečnila na vybraných hraničních přechodech se Slovenskem a Rakouskem. Porušení legislativy bylo zjištěno ve 31 případech. S kontrolami na hranicích SVS pomáhají také kolegové z vojenské veterinární služby.
Na osmi hraničních přechodech se Slovenskem a ČR provádějí zároveň hasiči dezinfekci vozidel nad 3,5 tuny. U všech nákladních vozidel probíhá aktuálně základní dezinfekce projetím přes dezinfekční rohože, u vytipovaných rizikových vozidel určených k přepravě zvířat či živočišných produktů pak rozsáhlá dezinfekce např. prostřednictvím dezinfekčních rámů. Dle údajů aktuálně poskytnutých Hasičským záchranným sborem projelo na uvedených přechodech od 27. března přes dezinfekční rohož více než 112 000 vozidel z toho kompletní dekontaminací prošlo přes 5 600 automobilů.
K dnešnímu ránu bylo odebráno celkem 233 vzorků mléka z toho známe výsledek vyšetření na SLAK u 205 vzorků (vše vyhovující). Na vyšetření čeká 28 vzorků. Jejich odběr a vyšetřování ve Státních veterinárních ústavech pokračuje dál.
14. 4. 2025
Státní veterinární správa (SVS) od zítřka ruší zákaz vozit do ČR zvířata vnímavá ke slintavce a kulhavce (SLAK) ze dvou spolkových zemí Rakouska (Burgenlandska a Dolního Rakouska). Zároveň umožní dovoz některých tepelně neopracovaných živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska. Podmínkou bude, že musí být vyrobeny před výskytem nákazy SLAK v těchto zemích, a také musí být doprovázeny veterinárním osvědčením vydaným slovenskými či maďarskými veterinárními autoritami o nezávadnosti těchto potravin. Více v tiskové zprávě.
11. 4. 2025
Od 31. března 2025 Státní veterinární správa nechává vyšetřovat mléko z chovů dojnic v Jihomoravském kraji na přítomnost viru SLAK. Vyšetření dokáže odhalit výskyt SLAK v chovu několik dní před prvními klinickými příznaky nákazy.
K dnešnímu dni bylo odebráno celkem 157 vzorků mléka z toho je znám výsledek vyšetření u 134 vzorků. Všechna vyšetření byla vyhovující, v žádném vzorku nebyl detekován virus SLAK. Na vyšetření v současnosti čeká 23 vzorků.
V rámci mimořádné kontrolní akce se ve Státních veterinárních ústavech testuje mléko z 57 farem, z nichž každá chová více než sto dojnic. Ve sledovaných hospodářstvích se nachází 96 procent všech dojnic z území Jihomoravského kraje. Tato hospodářství dodávají mléko celkem do deseti mlékáren ve čtyřech krajích (Jihomoravském kraji, Olomouckém kraji, Kraji Vysočina a Pardubickém kraji).
9. 4. 2025
Intenzivní kontroly přepravy zvířat a živočišných produktů ve spolupráci s PČR a Celní správou, které disponují na rozdíl od veterinárních inspektorů kompetencí zastavovat jedoucí vozidla za účelem kontroly a také nesrovnatelnými personálními kapacitami a vybavením, běží s krátkým přerušením od 10. 3. 2025, V rámci společné akce bylo v období od 21. 3. dosud policisty zejména na hraničních přechodech se Slovenskem a Rakouskem zastaveno a zkontrolováno více než 113 000 vozidel. Vozidla vezoucí komodity podléhající veterinárnímu dozoru či určená k jejich přepravě jsou podrobována důsledné kontrole ze strany veterinárních inspektorů.
Do konce uplynulého týdne SVS eviduje více než 550 veterinárních kontrol vozidel přepravujících (či určených pro přepravu) zvířata, zárodečné produkty, potraviny živočišného původu či vedlejší živočišné produkty. na cestách ve spolupráci s PČR a celníky. Většina se uskutečnila na vybraných hraničních přechodech se Slovenskem a Rakouskem. Porušení legislativy bylo zjištěno ve 30 případech. S kontrolami na hranicích v současné době SVS pomáhají také kolegové z vojenské veterinární služby.
Na osmi hraničních přechodech se Slovenskem a ČR provádějí zároveň hasiči dezinfekci vozidel nad 3,5 tuny. U všech nákladních vozidel probíhá aktuálně základní dezinfekce projetím přes dezinfekční rohože, u vytipovaných rizikových vozidel určených k přepravě zvířat či živočišných produktů pak rozsáhlá dezinfekce např. prostřednictvím dezinfekčních rámů. Dle údajů aktuálně poskytnutých Hasičským záchranným sborem projelo na uvedených přechodech od 27. března přes dezinfekční rohož více než 50 000 vozidel z toho kompletní dekontaminací prošlo bezmála 1500 automobilů.
7. 4. 2025
Státní veterinární správa (SVS) od zítřka mírně upravuje pravidla (mimořádná veterinární opatření ke slintavce a kulhavce) podle nichž mohou vstupovat vozidla nad 3,5 tuny ze Slovenska do České republiky. Vzhledem k technickým omezením neumožňujícím provádět dezinfekci vozidel v požadovaném rozsahu, nebude přechod Bílá-Bumbálka – Makov nadále určen vozidlům k přepravě veterinárně kontrolovaných komodit. Využít jej budou moci přepravci veškerého jiného zboží, podobně jako je tomu u přechodu Hodonín – Holič. Pro vozidla sloužící k přepravě zvířat, živočišných produktů či krmiv, budou nadále určeny tři místo dosavadních čtyř přechodů. Více v tiskové zprávě.
4. 4. 2025
Nové ohnisko slintavky a kulhavky bylo potvrzeno na Slovensku v obci Jurová, která se nachází v okrese Dunajská Streda na jižním Slovensku. Jedná se o šesté ohnisko SLAK na Slovensku. Okolo ohniska bylo vymezeno uzavřené pásmo. Jedná se o hospodářství, ve kterém se nachází cca 700 kusů býků. Chov se je v blízkosti jednoho z předchozích ohnisek nákazy ve vesnici Baka, ve kterém byl již skot utracen.
3. 4. 2025
SVS od zítřka zpřísňuje podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do České republiky ze Slovenska. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Vozidlům k přepravě veterinárně kontrolovaných komodit budou jako doposud určeny čtyři z pěti přechodů. Na nich budou podrobovány důkladnější dezinfekci než ostatní nákladní vozidla. Více informací zde,
Vzhledem k nákazové situace SVS dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do chovů hospodářských zvířat na neodkladné případy. Mezi ně patří podezření na týrání zvířat nebo podezření na výskyt nebezpečné nákazy v chovu.
2. 4. 2025
Dnes byla potvrzena 2 nová ohniska slintavky a kulhavky v Maďarsku v obcích Dunakiliti a Darnozseli. Jedná se o farmy mléčného skotu s počtem 2 500 a 1 000 zvířat. Obě ohniska se nacházejí v blízkosti hranice se Slovenskem (v oblasti Maďarska, v níž byla potvrzena předešlá 2 ohniska SLAK). V obou farmách byla zahájena vakcinace zvířat s cílem minimalizovat vylučování viru do doby likvidace ohniska. Okolo obou ohnisek bylo vymezeno uzavřené pásmo.
31. 3. 2025
Státní veterinární správa (SVS) v reakci na vývoj nákazové situace dnes upravila mimořádná veterinární opatření (MVO) s cílem ochránit území ČR před zavlečením slintavky a kulhavky. Zakázala mimo jiné v chovech vnímavých hospodářských zvířat návštěvy externích osob upravujících zvířatům (zejména skotu) paznehty a stříhající jim vlnu (v případě ovcí). Návštěvy osob poskytujících tyto služby, které často pendlují mezi řadou hospodářství, představují aktuálně velké riziko rozšíření nákazy. MVO také zakazují do ČR dovoz masokostní moučky a dalších rizikových komodit ze Slovenska a Maďarska. Více v tiskové zprávě.
30. 3. 2025
Nové ohnisko slintavky a kulhavky bylo dnes potvrzeno na Slovensku v obci Plavecký Štvrtok, která se nachází v okrese Malacky na západním Slovensku. Jedná se o páté ohnisko SLAK na Slovensku, které je vzdálené cca 50 km od české hranice. Okolo ohniska bylo vymezeno uzavřené pásmo. Jedná se o chov mléčného skotu, ve kterém se nachází cca 3500 kusů skotu. Utrácení zvířat v tomto chovu bude zahájeno pravděpodobně ve středu.
28. 3. 2025
Státní veterinární správa (SVS) dnes aktualizovala mimořádná veterinární opatření s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky na území České republiky ze Slovenska a Maďarska, kde se tato nebezpečná nákaza vyskytuje. S okamžitou platností zakázala vozit ze Slovenska a Maďarska přes české hranice seno, slámu a zelenou píci určené pro hospodářská zvířata. Zároveň upřesnila pravidla pro provádění dezinfekce vozidel na hranicích. Více v tiskové zprávě.
27. 3. 2025
Státní veterinární správa (SVS) dnes vydala nová mimořádná veterinární opatření s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky na území České republiky. Nově zakázala dovoz zvířat vnímavých ke slintavce a kulhavce (SLAK) ze dvou spolkových zemí Rakouska – Burgernlandsko a Dolní Rakousko. Nákladní vozidla vezoucí živá zvířata či produkty z nich, která projíždějí skrze zmíněné spolkové země, budou moci na území ČR z Rakouska vstupovat pouze na dvou určených hraničních přechodech a zde projít dezinfekcí. Ve třech krajích ČR sousedících se Slovenskem začne od zítřejšího dne platit zákaz vstupu nepovolaných osob do obor. Více v tiskové zprávě.
26. 3. 2025
Nové ohnisko SLAK bylo dnes potvrzeno v Maďarsku v obci Levél, která se nachází v župě Győr-Moson-Sopron v severozápadním Maďarsku. Jedná se o druhé ohnisko a je vzdálené 40 km severozápadně od prvního ohniska u obce Kisbajc. Okolo ohniska byla vymezena ochranná pásma, vnější dozorové pásmo zasahuje do Rakouska. Jedná se o chov mléčného skotu, ve kterém se nachází cca 3000 kusů skotu. Ve středu ráno byla zahájena vakcinace stáda v ohnisku, aby se minimalizovalo šíření viru až do likvidace ohniska. Během několika dní bude zahájeno utrácení zvířat.
Vzhledem k šíření slintavky a kulhavky (SLAK) na Slovensku a v Maďarsku zpřísňuje státní veterinární správa mimořádná veterinární opatření (MVO). Určená vozidla nad 3,5 tuny budou moci překračovat hranice ze Slovenska do České republiky výhradně přes čtyři určené hraniční přechody. Před překročením hranic budou vozidla dezinfikována projetím přes dezinfekční pás. SVS zároveň zakazuje prostřednictvím MVO dovoz zvířat vnímavých ke SLAK a tepelně neopracovaných produktů z nich z Maďarska. Více v tiskové zprávě.
26. 3. 2025
Kvůli nově potvrzenému ohnisku slintavky a kulhavky (SLAK) na Slovensku změnila ŠVS SR mimořádná veterinární opatření, kdy je zakázáno jakékoliv přemisťování vnímavých zvířat v rámci SR, vyjma přepravy v rámci toho stejného chovu a na jatky. Obdobně je zakázáno přemísťování vnímavých zvířat z území SR do jiných států. Z jiných států do SR je však možno přemístit vnímavá zvířata na jatky.
25. 3. 2025
Do systému hlášení nákaz ADIS bylo nahlášeno nové ohnisko (již čtvrté) na území SR. Ohnisko se nachází v obci Malý Lúč, v okrese Dunajská Streda.
24. 3. 2025
Kvůli potvrzeným ohniskům SLAK na území SK vydala Štátná veterinárná správa SK Mimořádná veterinární opatření. Je (mimo jiné) zakázáno přemístění vnímavých zvířat ke SLAK z jiných států na území Slovenska. Tedy aktuálně není možné z ČR přemísťovat zásilky vnímavých zvířat na Slovensko. Dále je zakázán mezinárodní tranzit zásilek vnímavých zvířat přes okresy Komárno a Dunajská Streda. V případě ostatních okresů Slovenska je tranzit zásilek vnímavých zvířat při mezinárodní přepravě možný bez zastavení a vykládky na území Slovenska.
21. 3. 2025
Kvůli nově potvrzeným ohniskům slintavky a kulhavky (SLAK) na Slovensku vydala Státní veterinární správa (SVS) nová celostátní mimořádná veterinární opatření (MVO), která zakazují přepravu vnímavých zvířat a tepelně neopracovaných produktů z těchto zvířat ze Slovenska. Rovněž se obnovují kontroly na česko-slovenské hranici i ve vnitrozemí s policií a celníky. Preventivní mimořádná opatření směřují k tomu, aby ČR ochránila své území před touto nebezpečnou nákazou. Více v tiskové zprávě.
17. 3. 2025
Státní veterinární správa (SVS) dnes vydala upravená mimořádná veterinární opatření související s výskytem slintavky a kulhavky (SLAK) v Maďarsku. Od úterý 18. 3. 2025 přestává platit zákaz přepravy vnímavých zvířat z Maďarska a Slovenska. Dnes večer také skončí společné kontroly s Policií ČR a celníky na hranicích se Slovenskem. Nadále zůstávají v platnosti zpřísněná pravidla biologické bezpečnosti při přepravě zvířat. SVS bude také i nadále spolupracovat s Policií ČR a Celní správou na namátkových kontrolách přepravců. Více v tiskové zprávě.
10. 3. 2025
Virus z uvedeného ohniska byl identifikován jako serotyp O, nicméně fylogenetická analýza ukázala, že se liší od kmene nedávno detekovaného v Německu. K dalšímu zkoumání byl vzorek odeslán do referenční laboratoře v Pirbrightu. V tuto chvíli nejsou k dispozici žádné spolehlivé informace o možném zdroji nákazy a epidemiologické šetření pokračuje.
Na postiženém hospodářství již bylo v sobotu zahájeno utrácení zvířat.
Dále bylo prověřováno podezření na výskyt nákazy v mléčné farmě přibližně 40 km východně od potvrzeného ohniska, kde byly zaznamenány atypické klinické příznaky. Laboratorní vyšetření nicméně podezření již v sobotu odpoledne vyloučilo.
V návaznosti na potvrzený výskyt byla vymezena ochranná pásma a pásma dozoru. Ochranné pásmo zahrnuje oblast v okruhu 3 km kolem ohniska (souřadnice GPS: 47.745480, 17.694840) a zůstane v platnosti minimálně do 10. dubna 2025. Dozorové pásmo sahá do 10 km, s výjimkou území ochranného pásma, a bude platit po stejnou dobu. Další dozorová oblast byla stanovena na území Slovenska a zahrnuje několik obcí v okresech Dunajská Streda a Komárno. Tato opatření byla zavedena s cílem zabránit dalšímu šíření nákazy a zajistit důsledné sledování postižených oblastí.
SVS v reakci na nové ohnisko SLAK v Maďarsku dnes vyhlásila nová mimořádná veterinární opatření, aby zabránila zavlečení infekce slintavky a kulhavky do chovů v ČR. Inspektoři SVS, policisté a celníci budou od dnešní půlnoci kontrolovat převozy zvířat. Rovněž budou vyžadovat doklad o dezinfekci vozidel převážejících zvířata. Kvůli aktuální situaci se dnes sešla Ústřední nákazová komise. Více v tiskové zprávě.
7. 3. 2025
Maďarsko oznámilo prostřednictvím systému rychlého hlášení nákaz ADIS potvrzení ohniska slintavky a kulhavky (SLAK) v župě Győr-Moson-Sopron v obci Kisbajcs poblíž maďarsko-slovenské hranice na farmě s dojným skotem (zeměpisná šířka: 47.745480; zeměpisná délka: 17.694840).
Na postižené farmě je chováno celkem 1 418 kusů skotu různého věku. První klinické příznaky byly zaznamenány 3. března 2025 u skupiny jalovic, kdy bylo pozorováno slinění, nechutenství a snížený příjem vody. Oficiální veterinární lékař byl informován 5. března a při návštěvě farmy zjistil přítomnost puchýřů a lézí v dutině ústní, na mulci, korunkovém prstenci a v meziprstním prostoru. U 80 % jalovic byla zjištěna horečka.
Nákaza byla laboratorně potvrzena 6. března 2025 metodou PCR ve státních Veterinárních ústavech. Počáteční epidemiologické šetření neprokázalo žádný nedávný pohyb zvířat do hospodářství, bylo však identifikováno jedno kontaktované hospodářství. Trasování vývozů a epidemiologické šetření pokračuje.
V souladu s národními a unijními předpisy byla přijata následující opatření: Zřízení ochranného pásma o poloměru 3 km a dozorového pásma o poloměru 10 km; Omezení pohybu vnímavých zvířat v oblasti Zadunají a župy Pest na 72 hodin, následně povolen pouze přímý převoz na porážku do 17. března; Zákaz veškerého mezinárodního pohybu vnímavých zvířat do odvolání; Zákaz lovu v zónách s omezením s povinným virologickým vyšetřením ulovených vnímavých zvířat; Zákaz výstav a shromažďování vnímavých zvířat v župě Győr-Moson-Sopron do 17. března; Uzavření turistických míst s chovanými vnímavými zvířaty do odvolání.
Aktuálně probíhají opatření k eradikaci ohniska.Více v tiskové zprávě.
4. 2. 2025
Ke dni 4. 2. 2025 v Německu nebyla hlášena žádná další podezření na slintavku a kulhavku. Devět spolkových zemí v Německu oznámilo předběžné negativní výsledky od zvířat vnímavých druhů, která byla od 1. prosince 2024 přemístěna z uzavřených pásem, přičemž dosud (4. 2. 2025) bylo testováno více než 6 300 vzorků. Rovněž všechny vzorky odebrané od více než 150 ulovených nebo nalezených uhynulých volně žijících zvířat z uzavřených pásem byly testovány s negativním výsledkem.
24. 1. 2025
SVS je v kontaktu s německými dozorovými orgány, které ji i ostatní členské státy na denní bázi informují o vývoji nákazové situace v zemi a o průběžných výsledcích vyšetřování vnímavých zvířat v Braniborsku a Berlíně. Aktuálně nic nenasvědčuje tomu, že by docházelo k šíření nákazy. Veškerá dosud provedená vyšetření na SLAK v DE u zvířat ve vymezeném uzavřeném pásmu, v kontaktních hospodářstvích, u zvířat přemísťovaných z Braniborska a u volně žijících zvířat jsou negativní.
Zároveň SVS prověřila všechny zásilky vnímavých zvířat do ČR z rizikové oblasti od začátku prosince, vše bylo v pořádku (aktuálně se v ČR nenacházejí zvířata, která by byla považována za riziková).
Německo postupuje při výskytu nákazy v souladu s platnou legislativou EU, vymezilo v okruhu 10 km kolem ohniska tzv. uzavřené pásmo (ochranné pásmo a pásmo dozoru), v němž byla přijata mimořádná veterinární opatření. Mimo toto pásmo dále platil do 18.1.2025 zákaz přemístění vnímavých zvířat a některých živočišných produktů z celého Braniborska, který již nebyl prodloužen z toho důvodu, že nic nepoukazuje na šíření nákazy. ČR je členským státem EU a dle aktuálně platných legislativních pravidel respektuje regionalizaci (vymezení uzavřeného pásma) v Německu a nejsou ze strany ČR uplatňována žádná jiná restriktivní opatření vzhledem k ostatním územním částem Německa.
10. 1. 2025
V Německu (spolková země Braniborsko) byl dne 10. 1. 2025 potvrzen výskyt Slintavky a kulhavky (SLAK) v hospodářství u vodních buvolů. Vzdálenost ohniska v Německu od hranice ČR je cca 176 km. V Braniborsku byla přijata veškerá opatření dle evropské legislativy, veškerá vnímavá zvířata v ohnisku byla utracena. Původ viru zatím není znám. Bylo vymezeno uzavřené pásmo – ochranné pásmo o poloměru 3 km od ohniska a pásmo dozoru o poloměru 10 km od ohniska. V těchto pásmech probíhá vyšetřování vnímavých zvířat na všech hospodářstvích.
Vzhledem k přenosu onemocnění je velice důležité dodržování biologické bezpečnosti v chovech a při přemísťování zvířat. Vzhledem k aktuálnímu potvrzení nákazy v Evropě je důležité zvýšené dodržování pravidel biologické bezpečnosti při přemísťování zvířat a na hospodářstvích – desinfekce při vstupech na hospodářství, při výstupu z hospodářství, desinfekce vozidel.