Ano, lidé v Evropě i u nás se připravují skoro jako každoročně s podzimem na nápor chřipky, který má být však letos silnější. V každém případě půjde ale o lidský chřipkový virus, nikoli o chřipku ptačí.
Savci a ptáci mají své specifické chřipkové viry. Pouze ve výjimečných případech může dojít k tomu, že savec může onemocnět ptačí chřipkou, ovšem dál už z něj na další savce není přenosná. Avšak ještě ve vzácnějších případech, je-li savec nemocný savčí chřipkou a zároveň onemocní ptačí, hrozí ono tolik citované nebezpečí – že by mohlo dojít ke zmutování na nový kmen, vůči kterému populace nemá žádné obranné látky. A tento kmen by potom byl přenosný ze savce na savce. V tomto případě z člověka na člověka.
Takovýto tzv. nový typ viru, by byl pochopitelně mnohem nebezpečnější, než viry dosavadní. V podstatě se i „normální“ lidský chřipkový virus neustále mění, tudíž nechá-li se někdo očkovat, účinnost vakcíny nebývá stoprocentní.
Možnosti vzniku nového virulentnějšího typu viru (s vlastnostmi ptačího i savčího) se odborníci sice obávají, nicméně dosud se nic takového nestalo.
Připomínáme, že ptačí chřipka, neboli aviární influenza, nebyla dosud na našem území nikdy diagnostikována. Proto také Státní veterinární správa ČR věnuje jejímu výskytu kdekoli na světě velkou pozornost.