CS / EN
24.10.2003

O veterinárních podmínkách pro svody zvířat

Svody zvířat se ve smyslu veterinárního zákona rozumí výstavy zvířat, prodejní trhy, přehlídky plemeníků či plemenic, ale i různé výstavy plemen psů, koček, drobného zvířectva, jako králíků, holubů či drůbeže anebo výstavy a burzy exotických terarijních či akvarijních zvířat.

Pořadatelé takovýchto akcí dobře ví, že před uskutečněním takovýchto podniků museli vždy požádat orgány státní veterinární správy (krajské veterinární správy, Městská veterinární správa v Praze, nebo Státní veterinární správu, pokud se jedná o svod s mezinárodní účastí) o stanovení veterinárních podmínek a tato povinnost platí stále. Těmito podmínkami se nerozumí jenom technické zabezpečení hygieny a bezpečnosti, ale například po zhodnocení nákazové situace v místě je možné i „svod“ nepovolit, popřípadě požadovat od vystavovatelů či prodávajících různé zdravotní zkoušky. Proto pořadatelé musejí požádat o stanovení podmínek včas!

Již se totiž stalo, že zkušení pořadatelé na pozvánkách na výstavu zmínili veterinární podmínky z minula a neuvážili, že situace může být v porovnání s obdobím před rokem odlišná.

Dále připomínáme povinnost vyplývající ze zákona č. 154/2000 Sb., což je plemenářský zákon, že se pořadatelé svodu určitých hospodářských zvířat (například skotu, ovcí či koz) musejí zaregistrovat v centrální evidenci. Číslo přiděluje Českomoravská společnost chovatelů, která je Ministerstvem zemědělství pověřena vést centrální evidenci. Je tomu tak nejen proto, že to ukládá zákon, ale i proto, že jedině dokonale evidovaný pohyb hospodářských zvířat je zárukou důvěryhodnosti veškerých, zejména ozdravných, veterinárních programů, které prezentujeme u nás i v Bruselu.

Odkaz na původní článek