CS / EN
18.09.2023

Návrh na odebrání dvou psů z nevhodných podmínek ze Zlínského kraje

Inspektoři Státní veterinární správy ze Zlínského kraje v závěru uplynulého týdne navrhli odebrat chovatelce z Kněžpole na Uherskohradišťsku dva psy ze zcela nevhodných podmínek. Zvířata žila v podstatě na smetišti, které jejich majitelka na svém pozemku vytvořila z nahromaděného odpadu.

Při kontrole provedené na základě obdrženého podnětu zjistili veterinární inspektoři, že chovatelka drží na oploceném pozemku zaskládaném do výše zhruba 150 cm odpadem (patrně přineseným od popelnic a sběrných kontejnerů) dva psy. Do budovy na pozemku měli psi přístup pouze zhruba 30 cm úzkou uličkou mezi vrstvou odpadků zakončený zhruba půlmetrovým průlezem na konci uličky. Dle vyjádření chovatelky měla být plná odpadu také samotná budova.

Řada předmětů nacházejících se na pozemku byla pro psy nebezpečná a hrozilo, že se o ně zvířata zraní, nebo je pozřou. (především plastové sáčky, obaly, domácí potřeby, plechovky a sklenice, ale také jízdní kolo či zahradní nábytek). Masivní vrstva odpadu mohla také zvířata zavalit. Podmínky v chovu označili veterinární inspektoři jako zcela nevhodné.

Z důvodu neschopnosti chovatelky zajistit alespoň přiměřené podmínky pro chované psy, podala 14. 9. 2023 Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj příslušné obci s rozšířenou působností (Uherské Hradiště) návrh na odebrání obou psů a jejich umístění do náhradní péče.

Po nedávném případu v Roštění na Holešovsku je toto druhý případ  extrémně nevhodných podmínek chovu zvířat ve Zlínském kraji v krátké době. Dle kontrolujících bylo množství odpadu nacházejícího se na pozemku odhadnuto na několik tun. Dle našeho názoru uvedená chovatelka není v chovu schopna především z důvodu svého psychického stavu zabezpečit adekvátní a přiměřeně vhodné podmínky chovu těchto psů tak, aby nedocházelo k jejich týrání. „Fotografie dokumentující podmínky chovu nevyžadují komentář“, uvedl ředitel Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj Michal Kamarád.

Obec s rozšířenou působností povede následně s chovatelkou správní řízení o pokutě za porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.

 

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí SVS

 

 

nepořádek v chovu 1

pes mezi odpadky

pes v nevhodném chovu

Odkaz na původní článek