CS / EN
31.10.2002

NATO: opět pozor i na psy

Před zasedáním Mezinárodního měnového fondu v Praze se leckdo pozastavoval nad varováním Státní veterinární správy ČR, aby si lidé dali pozor na psy při očekávaných sroceních v ulicích. Jak se ukázalo, nebylo toto varování zdaleka tak přehnané, jak se na první pohled mohlo zdát.

Je dobře známo, že se pes snadno poleká nenadálého zvuku, a může jít jen o klakson auta. Není-li pes na vodítku, může se zaběhnout nebo se vřítit pod projíždějící auto. A kromě toho, že sám utrpí, může způsobit kolizi třeba více vozidel a nemluvě o tom, že vyděšené zvíře může zaútočit na kolemjdoucí.

Proč na tyto, pro někoho marginální nepříjemnosti, upozorňuje zrovna Státní veterinární správa? Proto, že kromě zdraví zvířat má na starosti i jejich „welfare“, tj. dobrou pohodu.

Mimo případného utrpení zvířat se však zejména u toulavých a opuštěných psů zvyšuje riziko, že mohou někoho poranit. Zvíře, které člověka poranilo nebo s ním přišlo do styku takovým způsobem, který by mohl být významný pro šíření vztekliny, musí být neprodleně v průběhu jednoho týdne opakovaně vyšetřeno veterinárním lékařem. Pokud se zjistí riziko přenosu nákazy nebo pokud vyšetřeno není, musí být poraněný člověk na specializovaném oddělení nemocnice ochranně očkován proti vzteklině. Přestože v Praze je nákazová situace příznivá a vzteklina psů se zde několik let nevyskytuje, tato zásada stále platí!

Proto by si ti, kdo bydlí v blízkosti míst ovlivněných zasedáním NATO nebo venčí psy tam, kde se dají očekávat demonstrace či nějaké hlučné akce nesouhlasících nebo souhlasících, měli dát ve dnech 20. až 22. listopadu pozor a jít na vycházku s psíky raději oklikou do klidnějších zón.

Výskyt toulavého zvířete je pak nejlépe oznámit městské policii, která zabezpečí jeho kvalifikovaný odchyt a péči o něj v útulku.

Odkaz na původní článek