CS / EN
05.03.2003

Na vzteklinu už jen z letadel

Dokonale pokrýt potřebné území návnadami s vakcínou pro lišky je možné jedině z letadel. Letos poprvé Státní veterinární správa ČR organizuje vakcinaci lišek, až na čestné výjimky, pouze tímto způsobem. Letecky vakcinováno bude 54 592 kilometrů čtverečních.

V uplynulých letech pomáhali v kladení vakcín významnou měrou i myslivci, za což jim patří poděkování. Jejich pomoci se však v žádném případě nezříkáme, kdyby se objevilo nové ohnisko vztekliny, bez ručního kladení návnady s vakcínou v jeho okolí to nejde! Nicméně v současné době se jeví, že je vzteklina u lišek na ústupu, poslední výskyt nemocné lišky byl loni v dubnu, tedy téměř před rokem. To však neznamená, že nebezpečí vztekliny u nás nehrozí. Naše republika může být prohlášena za zemi vztekliny prostou, až nebude zjištěn žádný případ několik po sobě jdoucích let. Musíme si uvědomit, že to nebude jednoduché, situace v našich západních okresech je výborná, zde se také důsledně vakcinuje, problémy jsou především v okresech sousedících s Polskem a Slovenskem. Sem také zejména směřují letadla s vakcínou.

Rozhodnutí přikročit k leteckému kladení bylo vedeno snahou uspořit i snahou nezatěžovat neúměrně myslivce touto činností. I v ostatních evropských zemích, kde se lišky orálně vakcinují, využívají možnosti klást návnadu z letadel. Ta se pohybují po předem určených trajektoriích a určené území se návnadami s vakcínou rovnoměrně pokryje.

Zmíněnou výjimkou, kde budou vakcíny kladeny ručně, jsou městské aglomerace – Praha, Ostrava a Brno.

Letadla budou v měsíci dubnu startovat z pěti letišť, a to z Mošnova, Jihlavy, Hradce Králové, Roudnice nad Labem a nově z Vyškova. Kladení bude organizováno podle plánu a příslušná okresní veterinární správa musí včas informovat dotyčné okresy o termínu.

Vakcína bude kladena v 59 okresech, čili jednodušší je říci, že se vakcínou letecky neošetří jen 16 okresů. To znamená, že ošetřeny nebudou téměř všechny západočeské a některé jihočeské okresy a navíc okresy olomoucký, přerovský a prostějovský. A celá ta legrace bude stát téměř 21 milionů korun. K tomu je potřeba přičíst ještě částku potřebnou na kontrolu účinnosti vakcinace, to znamená částku na vyšetření asi 8 000 lišek z celého území republiky, kdy vyplácíme za lišku 250 korun, to činí kolem dvou miliónů korun. Kdybychom těchto 250 korun za lišku odevzdanou na vyšetření vypláceli za všechny ulovené, znamenalo by to při ročním úlovku asi 70 tisíc lišek něco přes 17 milionů korun. Jestliže nákazová situace ve výskytu vztekliny na území ČR bude stejně příznivá jako v současnosti, poslední 3 pozitivní lišky byly diagnostikovány v dubnu 2002 v okresu Trutnov, dojde k postupnému omezovaní orální vakcinace lišek, ale bude narůstat nutnost a význam vyšetřování lišek. V budoucnu počítáme s více penězi na zástřelné a na vyšetřování ulovených lišek.Zde je zase úloha myslivců nezastupitelná, jedině oni to jsou, kdo odevzdávají ulovené lišky k vyšetření. Pouze takto lze ověřit účinnost vakcinace, popřípadě kontrolovat zdravotní stav lišek. A proč stále hovoříme jen o liškách? Proto, že zde je počátek vztekliny, ony jsou hlavním šiřitelem a rezervoárem nákazy.

Odkaz na původní článek