CS / EN
22.05.2015

Kontrole Státní veterinární správy neunikli ani noví lvi ve Dvoře Králové

Praha 22. května 2015 – Do širokého spektra dozorové činnosti Státní veterinární správy (SVS), z pohledu veřejnosti a médií určitě jedné z těch nejatraktivnějších, náleží také kontrola zoologických zahrad a přesunů zvířat do a ze ZOO. Například v minulém týdnu byli do ZOO ve Dvoře Králové nad Labem dopraveni tři jedenáctiletí lví bratři z Velké Británie. U vykládky zvířat byli přítomni úřední veterinární lékaři z Krajské veterinární správy (KVS) pro Královéhradecký kraj.

Při přesunu zvířat v rámci EU musí být úředním veterinárním lékařem vystaveno veterinární osvědčení (TRACES), kde jsou uvedeny všechny potřebné údaje o zvířatech a je potvrzen jejich zdravotní stav.  Při vykládce je kontrolováno mimo jiné i to, zda zvířata neutrpěla během transportu zranění. Po příchodu do ZOO by měla být zvířata umístěna do izolace, aby se eliminovalo riziko možného nakažení ostatních chovaných zvířat v ZOO.

Lvi, kteří přicestovali do východočeské ZOO, se narodili a byli odchováni v ZOO Woburn Safari Park.  Všechna tři zvířata byla umístěna do nového lvího pavilónu, který byl zkolaudován na počátku května, každý lev je však zatím od ostatních izolován v samostatném kotci. Jejich zdravotní stav je průběžně sledován praktickými veterinárními lékaři s mnohaletou praxí v ZOO – v současnosti je bez komplikací a lvi jsou ve velmi dobrém fyzickém stavu. Na přelomu června a července má být v ZOO otevřeno první lví safari ve střední Evropě, v němž má být na ploše 2,5 hektaru umístěno celkem devět lvů. Ani tento nově otevíraný pavilón či výběh pro lvy neunikne kontrole SVS. Prostory totiž musí splňovat podmínky pro welfare zvířat tak, aby byly zajištěny jejich biologické potřeby a zvířata měla dostatek prostoru.

V oblasti ZOO jsou základem dozorové činnosti SVS převážně plánované kontroly. V rámci těchto kontrol provádí SVS jednu kontrolu ročně v každé tuzemské ZOO, kterých je v současnosti více než dvacet.

SVS kontroluje a hodnotí celou řadu kritérií jako například personál, který se o zvířata stará, izolace pro zvířata, vedení záznamů a evidence zvířat, objekty v nichž jsou zvířata chována, ustájení, zoohygienu, dezinfekci, krmivo či vodu. Mimo plánované kontroly provádí v průběhu roku SVS i neplánované a mimořádné kontroly. Vyplývají ze změn v průběhu roku, ale také z hlášených podnětů či na základě předchozích negativních zjištění. Důvodem bývá také kolaudace pavilonu a kontrol v rámci stavebního řízení. Nutno podotknout, že v ZOO většinou nebývají zjištěny vážné nedostatky a podnětů přichází velmi málo.

Zástupci SVS jsou rovněž členy komise Ministerstva životního prostředí (MŽP), která je poradním orgánem v rámci vydávání licencí nově vznikajícím ZOO, příp. při změně jejich majitele. V brzké době by komise ve spolupráci s MŽP měla provádět licenční kontrolu v ZOO Tábor, která byla nedávno prodána novému majiteli. Každému licenčnímu řízení pochopitelně předchází kontrola příslušnou KVS, při níž se zjišťuje, zda jsou podmínky pro chovaná zvířata a veterinární péče v nově vzniklém subjektu v souladu s legislativou.

Mgr. Petr Pejchal
Tiskový mluvčí SVS

402604_593934_zoo_dk_1

Odkaz na původní článek