CS / EN
25.02.2005

K nutnosti vyšetřování na trichinelózu

O nutnosti a povinnosti vyšetřovat maso prasat divokých (černé zvěře), ale třeba i medvědů na trichinelózu, není třeba diskutovat. Povinnost vyšetřit maso černé zvěře na trichinelly, než je uvolněno ke spotřebě, stanoví jak veterinární zákon, tak i příslušné prováděcí vyhlášky. Odpovídá to samozřejmě i legislativě EU.

Zákon však výslovně a logicky, nestanoví, které metody se k vyšetřování na prokázání svalovce v mase má použít. Má však zmocnění, na jehož základě Ministerstvo zemědělství tuto metodu stanoví (§ 44, odst. 1, písmeno d). V letošní Metodice kontroly zdraví zvířat a nařízených vakcinací tak Ministerstvo zemědělství učinilo, kdy jmenuje trávicí metodu s tím, že na vyšetření stát poskytuje příspěvek. Na vyšetřování touto metodou jsme ostatně dostatečně laboratorně vybaveni a veterinární lékaři s ní na odpovídající úrovni pracují již od roku 2001.

Od počátku příštího roku – od 1. 1. 2006 – počítá EU jako se standardním způsobem vyšetřování na trichinellu trávicí metodu s tím, že po přechodnou dobu tří let lze využívat výjimečně i metodu druhou, tzv. kompresní.

Každá metoda musí být samozřejmě využívána podle dané metodiky. Pro trávicí metodu se používá vzorek svaloviny bránice (není-li k dispozici, tak z jazyka, žvýkacích svalů nebo svaloviny břišní). Tato metoda se jmenuje trávicí, poněvadž se využívá enzymu pepsinu, který svým účinkem natráví svalovinu i naruší pouzdro (vápenitou cystu), ve kterém se nachází larva svalovce a ta se pak rozvine a je dobře identifikovatelná.

Pro tzv. kompresní metodu se musí použít pět vzorků, a to ze žvýkacích svalů, z bránice, svalů předloktí, mezižeberních svalů a jazyka. Pro tuto metodu musejí být v případě, že by šlo o soukromé veterinární lékaře, tyto osoby proškoleny a schváleny.

Obecně platí, že kdo chce provádět laboratorní vyšetřování pro potřeby veterinárního dozoru, musí mít laboratoř pro tuto činnost schválenou Státní veterinární správou.

Odkaz na původní článek