CS / EN
23.06.2005

Jak cestovat se psy bez problémů

O dovolené nemá každý možnost nechat svého přítele psa doma a popravdě, také po tom mnohý netouží. Pro cestování po zemích EU není žádných extra překážek – stačí tzv. pas pro malá zvířata, který musejí mít psi, kočky a fretky. Ten vystaví každý schválený soukromý veterinární lékař. Podmínkou vydání pasu je označení zvířete – musí být tetováno (čitelně), nejlépe však je, je-li opatřeno elektronickým čipem, což všechno provede soukromý veterinární lékař. Dále zvíře musí být vakcinováno proti vzteklině v souladu s naším veterinárním zákonem, tudíž i s legislativou EU, to znamená, že první očkování musí mít zvíře po třetím měsíci stáří.

Jistou odlišnost pak je třeba očekávat při cestování do Velké Británie, Severního Irska, na Maltu či do Švédska. Tyto země požadují potvrzení z EU uznané laboratoře (takovou máme v Liberci) o účinnosti vakcinace proti vzteklině. Do Británie, Irska a na Maltu je potřeba toto vyšetření mít 6 měsíců předem. Švédsko požaduje vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině provedené minimálně 120 dní a maximálně 365 dní po očkování proti vzteklině.

Británie, Irsko, Malta, Finsko a Kypr též požadují do 48 hodin před vstupem ošetřit psa,kočku nebo fretku prostředkem proti echinokokóze a klíšťatům. Švédsko a Finsko požadují ošetření proti echinokóze maximálně 10 dní před vstupem. Opět aplikuje na požádání soukromý veterinární lékař.

Ti turisté, kteří směřují do některé z nečlenských zemí pas pro malá zvířata potřebují při návratu na území EU. Navíc pak musejí splnit veterinární podmínky pro vstup do dané nečlenské země. V případě Chorvatska, nejčastějšího cíle, musí mít majitel pro své zvíře potvrzení o vakcinaci proti vzteklině a potvrzení o identifikaci – tetování, nebo označení čipem – to vše je obsaženo v pasu pro malá zvířata. Jde-li o mladého psa s prvním očkováním, tak musí být provedeno nejméně 6měsíců před vstupem. Navíc pak musí mít cestovatel potvrzení od soukromého veterinárního lékaře o tom, že zvíře je zdrávo a potvrzení z místně příslušné krajské, popřípadě městské veterinární správy,že v místě je tzv. příznivá nákazová situace (tzv. kulaté razítko). Chorvatsko ještě uvádí, že do země nesmí psi plemen pitbul apod., kteří nejsou zapsáni v registru Mezinárodního kynologického svazu (FCI).

Určitě je na místě připomenout, že jakékoli cesty se zvířaty by měli turisté podnikat za chladu ráno, popřípadě navečer, vždy mít s sebou vodu, oblíbenou hračku a deku a v případě veder chladit například hřbet či tlapky mokrým hadrem. A nenechat třeba psa za jízdy vyhlížet z oken, mimo jiné hrozí například nebezpečí zánětu spojivek. Cestu je vhodné přerušovat a nechat psa proběhnout, napít se a vyvenčit.

Další informace o cestování lze nalézt na www.svscr.cz.

Odkaz na původní článek