CS / EN
19.02.2005

Hmyz nepije jen krev

Nejjednodušší dělení hmyzu na užitečný a neužitečný se dnes jeví jako velmi nedokonalé. Ten, kdo byl včera neužitečný, se dnes jeví jako prospěšný a naopak. Obecně lze říci, že lze označit správněji spíše některé druhy hmyzu jako člověku a jeho činnosti obtížné.

Z hlediska veterinárního a z hlediska možných zdravotních rizik je však na místě upozornit na některá úskalí plynoucí ze soužití s hmyzem. Hmyz obecně může přenášet celou řadu onemocnění, proto by měli cestovatelé mířící do exotických krajů včas absolvovat očkování proti malárii, spavé nemoci, popřípadě dalším nemocem. Cestovní kanceláře, které takovéto zájezdy pořádají dokonce i obdobná očkování doporučují a vyžadují. Ale i v našich krajích je dobré nechat se nechat oočkovat proti klíšťové encefalitidě. Proti lymeské borelióze zatím lze vakcinovat pouze psy. Pro člověka vakcína dosud vyvinuta nebyla.

Ovšem s hmyzem mohou být někdy potíže někdy velmi kuriózní. Před delším časem jeden chovatel termitů – což jsou všežraví mravenci – obdaroval několik přátel kusy dřeva, které tito mravenci velmi výtvarně prožrali. Jaké bylo překvapení obdarovaných, když zjistili, že se jim rozpadl nábytek a v jiném případě krov domu. Ve „výtvarných artefaktech“ se totiž z vajíček, které unikly pozornosti, vylíhli noví „bojovníci“, kteří se dali tu do nábytku, onde do zmíněných krovů.

Proto je možná vhodné upozornit na možná rizika při dovozu zajímavých přírodních artefaktů, zejména z exotických zemí.

Odkaz na původní článek