CS / EN
11.01.2006

Česká republika a Turecko

Kvůli zvýšenému zájmu o ptačí chřipku v Turecku v souvislosti s tamějším úmrtím několika osob lze zodpovědně říci, že ČR není v tomto případě ohrožena.

Hovořit o nebezpečí pro chovy drůbeže v naší republice anebo dokonce o ohrožení zdraví našich obyvatel lze považovat za poplašnou zprávu. Ani v případě Turecka se nejedná o vznik „pandemie“, dosud nedošlo k přenosu ptačí chřipky z člověka na člověka.

Samozřejmě Státní veterinární správa ČR mezinárodní situaci pečlivě monitoruje, jakýkoli podezřelý úhyn většího množství volně žijících ptáků je zaznamenáván a tito ptáci jsou vyšetřováni. Dosud však na našem území žádný nemocný pták nebyl zjištěn, nebylo ani vysloveno podezření. Na včerejším zasedání odborníků v Bruselu bylo konstatováno, že na území EU se nevyskytl případ výskytu vysoce patogenního viru H5N1. Případ v Británii se týkal nemocného dovezeného papouška, který byl v karanténě. Rovněž nebyl potvrzen přenos ptačí chřipky tažnými ptáky.

Je asi opět vhodné připomenout, že k nakažení člověka v místech, kde se ptačí chřipka vyskytne, sice může dojít, ale jedině přímým kontaktem s nemocnými ptáky – drůbeží. Zejména pak při manipulaci s nimi, s jejich peřím, při kuchání, kontaktu s podestýlkou a trusem. Jak je například z Turecka, ale i jihovýchodní Asie patrné, nejcitlivějšími skupinami obyvatel jsou děti a starší osoby. Při hodnocení situace je ale třeba vzít v úvahu tamější životní styl a způsob chovu drůbeže! Lidé zde žijí s drůbeží v neustálém v přímém kontaktu.

A při kuchyňské úpravě, to znamená minimálně od 70 °C, popřípadě kolem 100 °C se virus destruuje. Určitě je třeba připomenout, že v ČR vůbec neexistuje možnost se s ptákem nakaženým aviární influenzou setkat. Dosud v ČR nebyl nikdy diagnostikován ani jeden případ nízce patogenní natož vysoce patogenní ptačí chřipky.

Státní veterinární správa ČR praktikuje všechny kroky, které nařídila a doporučila Evropská komise, to znamená zákazy dovozu“všeho od peří“ ze zemí, kde se ptačí chřipka vyskytla a i nadále vyšetřujeme všechny podezřelé četnější úhyny volně žijících ptáků. Pro představu jsme dosud vyšetřili téměř 200 volně žijících ptáků, přes stovku ulovených kachen a přes 2 000 kusů drůbeže z chovů z území celé ČR. Vše v pořádku.

Není tedy v tuto chvíli nejmenší důvod k panice.

Odkaz na původní článek