CS / EN
24.04.2006

A už začíná sezóna grilování

Po dlouhé zimě se již leckdo těší na grilování masa na zahradě, terase nebo ve volné přírodě. Aby to bylo bez problémů, je na místě si uvědomit některé zásady.

Grilovat nebo opékat lze maso, uzeniny, různé klobásky, ale třeba i lilek nebo jinou zeleninu. Přípravě masa nebo uzenin je třeba věnovat pozornost, aby lahodná pochoutka neohrozila labužníkovo zdraví. Určitě je vhodné utvrdit zákazníky v tom, že to, co si koupí v tržní síti, bylo vyrobeno pod veterinárním dozorem a bylo uvedeno do oběhu, jako zdravotně nezávadné.

Ovšem při lehkomyslném zacházení před kuchyňskou přípravou by mohlo dojít k nežádoucímu pomnožení nežádoucích mikroorganismů, kteří se vyskytují všude v ovzduší, tudíž i na povrchu potravin. K tomu by mohlo dojít při převážení masa či uzenin v teple, či v igelitových pytlících, kdy například může dojít i k zapaření.

Je také možné zakoupit masné polotovary určené k přímé spotřebě. Jde o různé kořeněné směsi určené například pro grilování. V loňském roce Státní veterinární správa ČR kontrolovala prodej takovýchto směsí, výsledkem bylo, že výrobci tomuto svému produktu od té doby věnují zvýšenou pozornost. Samozřejmě, že je možné si takovouto směs i připravit sami, podle vlastní chuti. I zde platí, že je potřeba věnovat přípravě pozornost.

Velké problémy může způsobit salmonelóza, popřípadě kampylobakteriová infekce.

Salmonelou se člověk nejčastěji nakazí přímým kontaktem s nemocným zvířetem, nebo slinami nebo jeho močí a trusem, anebo, v našem případě, nedostatečně tepelně opracovanými potravinami živočišného původu. Nejvnímavější a nejohroženější jsou děti, starší lidé či lidé oslabení nebo těhotné ženy. Salmonelóza se projevuje úpornými průjmy, zvracením, nechutenstvím a následnou dehydratací. Může vést i ke smrti. První pomoc je dostatek pití a návštěva lékaře.

Podobné salomonelóze jsou kampylobakteriové infekce, které způsobují rovněž bakterie. I ty přenášejí domácí a hospodářská zvířata a je možné se též nakazit nedostatečně tepelně zpracovanými potravinami. Projevy jsou podobné. Nejčastěji onemocní děti do pěti let, ovšem ani dospělí nejsou mimo nebezpečí. V obou případech platí dostatečná hygiena a potraviny řádně tepelně zpracovat, v případě grilování – propéci!

Při transportu je vhodné, zejména v teplých dnech, mít suroviny v chladicích taškách anebo zabalené v několika vrstvách papíru. Při opékání uzenin uvážit, zda jde o výrobek v umělém anebo pravém střívku. To umělé je třeba svléci!

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Odkaz na původní článek