CS / EN
23.11.2007

…a tiplíci zmrzli

Asi se nenajde takový člověk, který by litoval zmrzlých tiplíků, zejména pokud by šlo o chovatele skotu či ovcí. Poslední případ katarální horečky ovcí, neboli „bluetongue“, byl hlášen z Německa před měsícem. Od té doby, zřejmě díky poklesu teplot k bodu mrazu, které jsou trvalejšího charakteru, již tiplíci, savý hmyz, který šíří zmíněnou nemoc dobytka, nevyvíjí aktivitu.

Samozřejmě s koncem roku problémy s katarální horečkou neskončí. Například je již znám termín plánované konference v Bruselu, která se bude týkat katarální horečky ovcí. Dne 16. 1. 2008 se budou problematice bránění se této nemoci věnovat odborníci ze všech členských zemí EU. Zásadní budou přípravy k možné vakcinaci. Zde pak bude nutné určit podmínky pro chovy, které budou vakcinovány, a které nikoli a důvody pro vakcinaci; jde o problematiku opravdu s mnoha aspekty.

Z tohoto pohledu je dobře, že naší republiky se toto onemocnění skotu a ovcí přímo dosud nedotklo, nicméně je možné, že s případnou vakcinací by bylo možné počítat zejména v západních oblastech republiky, které se kvůli výskytu katarální horečky ovcí v Německu octly v pásmech.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Odkaz na původní článek