CS / EN
08.02.2017

V ČR je již 25 ohnisek ptačí chřipky: SVS připomíná chovatelům důležitost preventivních opatření

V České republice je k 8. 2. 2017 v chovech drůbeže celkem 25 ohnisek aviární influenzy (ptačí chřipky) H5. Nejnověji byl výskyt nákazy v úterý večer potvrzen u malochovatele drůbeže v obci Blažejovice ve Středočeském kraji a dnes v jiném malochovu v obci Žofina Huť v Jihočeském kraji. Jelikož nových ohnisek stále přibývá, apeluje Státní veterinární správa (SVS) znovu na chovatele, aby dodržovali preventivní opatření, na která jsou upozorňováni již od loňského podzimu. Zároveň připomíná, že až do odvolání platí nařízení platné pro území celého státu, mimo jiné zakazující pořádání ptačích výstav, burz a dalších hromadných akcí.

Z celkového počtu 25 ohnisek se jich 22 nachází v malochovech, ve třech případech se nákaza dostala do komerčního chovu. Ohniska se nacházejí na území osmi krajů ČR. Nákaza byla zároveň potvrzena u více než 40 uhynulých ptáků patřících mezi volně žijící druhy v 11 krajích státu.

Vysocepatogenní ptačí chřipka subtypu H5N8 je v současné době rozšířena téměř na celém území Evropy a vyskytla se již ve více než 20 zemích EU. Ohnisek v chovech drůbeže bylo nahlášeno již téměř 670. Postiženy byly především komerční chovy vodní drůbeže. Ke včerejšímu datu byla nákaza v chovech drůbeže zachycena ve všech okolních státech.  Nejvíce postižené jsou Maďarsko (231 ohnisek), Francie (213), Bulharsko (63), Německo (52) a Polsko (43). Zdrojem nákazy jsou tažní ptáci, kteří tuto nákazu zavlekli na území Evropy z Asie, kde se tento subtyp viru vyskytuje již od roku 2009. Jedná se o vysoce virulentní kmen, jehož přenos na člověka nebyl doposud zaznamenán, rizikem však je možná mutace viru. U ptáků způsobuje vysoké úhyny až do 100 %. V souladu s platnou legislativou se proto vnímaví ptáci v ohniscích utrácejí.

Výskyt nákazy v chovu neznamená ekonomickou škodu pouze pro zasaženého chovatele, je zároveň nebezpečím pro chovy v okolí, a to jak pro malochovatele, tak pro komerční chovy. Nepříznivá nákazová situace může vést k omezením obchodu s drůbežím masem z daného regionu potažmo celé ČR. To může mít následně nepříznivý dopad na lokální ekonomiku a zaměstnanost. I proto je třeba odpovědného a solidárního chování mezi chovateli. Proto SVS opakovaně vyzývá k dodržování preventivních opatření.

Mezi hlavní preventivní zásady patří chov drůbeže v uzavřených objektech a zabránění kontaktu s volně žijícími ptáky. U chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků – například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit jim v pohybu na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci. Dalším možným opatřením je zasíťování výběhů apod. Chovatelé by měli podezření na výskyt nákazy, jako např. zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě. Podrobný výčet preventivních opatření je dostupný na následujícím odkazu: Ptaci-chripka-informace-pro-drobnochovatele.pdf.

Ing. Petr Majer

oddělení vnější komunikace

Odkaz na původní článek